| maxmaxmax a întrebat:

Cum pot recunoaste o persoana care sufera de depresie? dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu socializează, sunt iritați, izolați, mereu se plâng, posomorâti,triști și respingători,dar nu sunt toți asa,unii pot controla depresia cu măiestrie, nici nu zici ca sunt bolnavi,în schimb îți dai seama ca au vicii,sunt dependenți de alcool sau de substanțe interzise,narcotice, asa încerc cumva sa mascheze boala ca să fie acceptați, dar sunt distruși în interior, ii macină depresia, sde obicei se refugiază în tot felul de vicii, ăștia sunt cei care au contat cu realitate care nu sunt izolați de societate, sa spunem cei funcționali sociali, cealalta categorie de depresivi se izolează de societate, nu ies afara din casa când sunt chemați, cauta tot felul de pretexte, nu au aproape deloc, sau deloc viata sociala, se plâng mereu nu vor sa iasă din zona de confort, unii chiar nu pot căci unele forme de depresii sunt catastrofale, ii atintesc in pat cu săptămânile, aceștia care nu au contact cu lumea, relații interumane suferă cel mai mult, aceștia nu pot imita un zâmbet nici măcar fals, se forma, se citește pe chipurile lor ca sunt depresivi, ca au probleme.depinde de forma depresiei și cât este ea de avansata, depresia poate fi tratata, chiar vindecabila cu un tratament bun, si cel depresiv sa ducă o viata relativ normala, sunt și oameni sănătoși care mai au episoade depresive de-a lungul vieții.

| newaccountbye a răspuns:

-sentimente prelungite de tristete sau iritabilitate
-pierderea interesului fata de activitati care altadata iti placeau
-mult mai mult sau mai putin somn sau alimentatie decat de obicei
-sentimente de vinovatie, sentimentul lipsei de valoare sau lipsa de speranta
-sentiment de neliniste si incapacitatea de a sta locului