| anonim_4396 a întrebat:

Cum recunosti o persoana care sufera de depresie? Dau funda la cea mai buna intrebare, Multumesc Mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu socializează, se izolează social total, merge cu capul aplecat pe strada, e mereu iritat, plânge fără nici un motiv, are o părere proasta despre el/ea însăși, se simte mereu inferioara celorlalți, e apatica, nostalgica, melancolica, posomorât, se plânge mereu, este lipsita de energie, de voința, nu ii mai plac licrurile care odată îl/o făcea fericit /fericita, are gânduri /ideatii de sinucidere, recurge chiar la acte de sinucidere, își planifica sinuciderea, se automutileaza în unele cazuri când depresie e foarte severa, se simte neputincios, se simte în plus, simtă ca nu merita sa trăiască, regreta ca s-a născut, gândește mereu negativ, este inactiv pe plan social, de regula în unele cazuri și sedentar și își neglijează chiar igiena personala.

În multe cazuri o persoana care suferă de depresie, are la "pachet" și anxietatea, adică frica nejustificata fata de orice lucru existențial.

2 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu are poftă de mâncare, doarme mult, arată tristă și abătută, are momente când își fixează privirea și rămâne așa, "visător", nu mai are randament la muncă, are gânduri negative, sinucigașe șamd.

| XXminecraftdistroierxx a răspuns:

Nu respira