| MrFunky2 a întrebat:

Cum pot sa fiu mai matur? Am 13 ani, si efectiv in unele situatii ma comport ca un copil mic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, ca baiat, la 13 ani inca esti copil, de aceea te comporti conform varstei tale, desii te crezi mai mare, comportamnetul iti arata adevarata varsta.
Cum poti sa fii mai matur? Invatand, citind mult, crescand si evoluand!

| BeatriceBetty3333 a răspuns:

Buna! Si eu am 13 ani si am invatat sa ma comport mai matur prin urmatoarele chesti:
1. Daca cineva te jigneste, pur si simplu nu il baga in seama(acest lucru il va rani mai mut decat crezi tu!)
2.Nu rade din orice prostie!
3.Inainte sa faci ceva gandeste-te de 2 ori!
4.Fi de incredere oamenilor
5.Incearca sa te straduiesti mai mult la unele lucruri!
6.Ai rusine
7.Nu te da in spectacol!
Cam atat! sper ca te-am ajutat happy