| andreea1728 a întrebat:

Cum pot scapa de arsurile solare cat mai rapid? Ma ustura picioarele, iar spatele imi este foarte rosu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Consumă Multă lămâie și câțiva morcovi! Vitaminele A și C ajuta în regenerarea pielii tale. Te poți da și cu ulei de măsline pe spate sau cu aloe vera sau mentă (creme, spray uri).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crema de galbenele cu propolis, ulei de catina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa folosesti iaurt sau smantana un pic rece, ajuta la diminuarea inflamatiei dar efectul benefic este dat de temperatura produsului, nu de ingredientele in sine pe care le contine pentru ca ele nu sunt absorbite in piele. La fel de bine pot functiona si compresele reci.

Foloseste anti-iritanti : suc de aloe vera, ceai de musetel sau ceai verde. Ceaiul trebuie sa fie caldut si sa il folosesti intr-o ora de la prepararea lui ca sa beneficiezi de puterea maxima a ingredientelor. Aplica compresele cu ceai de mai multe ori pe zi.

Daca iti cumperi suc de aloe vera uita-te ca la ingrediente sa fie un procent cat mai mare de aloe vera :
http://www.biosano.ro/suc-de-aloe-vera-1000-ml

Soarele distruge celulele pielii si bariera protectoare, ar trebui sa folosesti o crema reparatoare si sa te feresti de produsele iritante. ( alcool, parfum )

Bioderma Atoderm Intensive Baume, contine ingrediente hidratante si reparatoare. Calmeaza pielea si amelioreaza mancarimea in scurt timp.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10043381

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10043418

Evita expunerea la soare pana ti se vindeca pielea. Nu folosi uleiuri esentiale, produse parfumate sau creme grase pe piele. Foloseste spf 50 vara. Protectia solara trebuie reaplicata o data la doua ore atunci cand te expui la soare.

Inlocuieste produsul de curatare obisnuit cu Balea Ultra Sensitive Duschgel - nu contine ingrediente iritante, are agenti blanzi de curatare, nu usuca pielea si costa doar 8-10 lei. Il gasesti in magazinele DM : https://www.dm.de/balea-duschgel-ultra-sensitive-p4010355992239.html

Soarele distruge celulele pielii si le transforma in celule anormale care nu se mai comporta normal, riscul de cancer de piele este crescut atunci cand suferi arsuri solare. Cancerul de piele este vindecabil daca este depistat si tratat la timp, peste 3-4 saptamani mergi la medicul de familie ca sa-ti dea trimitere la dermatolog ca sa-ti examineze pielea.

Mananca cat mai multe fructe si legume ca sa-ti ajuti pielea sa se refaca. Bea zilnic apa cu zeama de la o lamaie, adauga o lingurita de miere daca vrei sa o indulcesti.

Nu te rezuma doar la ingrediente anti-iritante! Pielea trebuie refacuta, pentru ca ti-ai distrus celulele. Consultul dermatologic este obligatoriu.
http://www.eucerin.co.uk/......raphic.jpg

| SummerR a răspuns:

Cremă de gălbenele!

| Gabriela_Serban_Si_1995 a răspuns:

Si eu am fost arsa de soarele de la mare. Mie mi-au calmat arsurile dusurile cu apa calduta, si dupa ma dadeam pe tot corpul mai alesc pe picioare spate si piept (unde ma prinsese soarele rau) cu crema nivea, a doua zi mi-am cumparat crema de dupa plaja, intr-adevar m-a usturat un poc cand o aplicam pe piele dar nu am mai avut nimic dupa. Sper sa iti fie de folos raspunsul meu.

| Eva_Evy_1987 a răspuns:

Pune iaurt, calmeaza arsura si hraneste pielea, si data viitoare mai multa grija.

| mih19 a răspuns:

Smantana sau iaurt. Imi amintesc ca acum doi ani un prieten s-a ars foarte rau din cauza soarelui. S-a dat cu smantana si treptat ia trecut destul de rapid.