| Sabina_1904 a întrebat:

Cum pot scapa de burta, mai exact de grasimea depusa acolo.Sunt a 9a si invat dupa-amiaza, asa ca dimineata nu mananc si cand plec la scoala rar mananc un sendvis.asa pe la ora 2 ma duc la magazin mai exact patiserie si-mi iau 4 covrigi. apoi ajung acasa si mananc iar.cu abdomene si sa nu mai mananc seara se poate face ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

Pai mai Sabina uite, 4 covrigi cat mananci tu, au 400 g, 100 g covrigu, si 1 covrig are 250 de kal, pai cum vrei sa slabesti daca tu din 4 covrigi ai bagat in tine 1000 kal. Nu mai manca covrigi, papa fructe, mere in special, foarte bune sunt.

| RUMBURAK a răspuns:

Abdomenele definesc muschi.asa o sa ai muschi frumosi dar sub grasime.trebuie sa fugi. faci cardio. fugi repede pentru 5 minute, apoi mai relaxata 5 min. minimum 30 min, max 90 minute. sportul se face dimineata intre 7 si 9.atunci corpul arde din grasimr nu din ceea ce ai mancat. pa

| ikram a răspuns:

Pai covrigii aia strica totul.
Ia si mananca dimineata, cea mai buna masa este cea de dimineata.
Mai mananca ceva inainte sa mergi la scoala - pentru amiaza.

Iar la scoala manca si tu un fruct - un mar sau altceva in loc de covrigi.

Si seara cand ajungi acasa, daca tie foame, mananca to niste fruncte sau o salata.
Si bineinteles incearca sa faci sport, inclusiv sambata, duminica cand nu esti la scoala si ai mai mult timp.

| ionutVUVUZELA a răspuns:

Si nu mai manca fastfoduri ca alea iti dau vreo 2-3 kile intr-o saptamana

| Mamamare a răspuns:

Buna. Eu sunt clasa a 8-a, si tot pe dupa-masa.SI vreau sa-ti spun ca timp ce sunt la scoala eu slabesc foarte mult.Incearca sa mananci dimineata, dupa-masa, iar seara nu manca.Si sa faci sport la scoala, si ai sa slabesti.Asa fac eu. Sper ca ti-am fost de ajutor >big grin

| Delee a răspuns:

In primul rand, MASA DE DIMINEATA ESTE CEA MAI IMPORTANTA, sub nici o forma nu sari peste ea, poti manca cerealae cu lapte, fructe, sucuri NATURALE preparate de tine sau cumparate de la NATURISTI(nu din astea gen capy sau ce se mai fabrica acum), mai poti manca paine prajita si ceaiuri, insa trebuie sa mananci dimineata.Pranzul la fel, trebuie mancat sanatos si corect, un covrig ingrasa si nici nu e hranitor.Renunta la painea alba si treci pe painea neagra. Cea neagra e hranitoare, cea alba doar satura si ingrasa. Un pont aici, neaparat cand cumperi paine neagra sa te uiti pe ambalaj ca e imp sa scrie la continut''produs din FAINA NEAGRA''. Ca majoritatea vand painea neagra si daca citesti ambalaju scrie ''faina alba, gluten, etc etc si putina faina neagra'' ceea ce inseamna ca acea paine contine si coloranti, deci nu ai facut nimic.Fii atenta la eticheta sa fie faina neagra, fara adaos de faina alba sau alte cele.Se gaseste oriunde, la Kaufland, Billa, Real, Auchan. Daca nu, din nou, mergi la naturisti si cumpara de acolo.
Ce e imp. la masa de pranz:orezul si cartofii sa nu ii mananci NICIODATA cu paine.Brusc nu te poti lasa de paine, de aia ti-am recomandat cea neagra, insa pe pacurs ar fi bine sa renunti la paine, nu de tot, dar sa te limitezi la 2-3 felii pe zi.(la asta ma refer cu inaintarea in varsta nu cat esti in crestere).
Tot pentru silueta dar si pentru sanatate renunta definitiv la prajeli(da, stiu, cartofii prajiti...na bine mai poti trisa din cand in cand dar vezi sa nu fie prea des;)) )
Nu e deloc bine ca tu la masa de pranz mananci 4 covrigi.Foarte ''imprastiat '' mananci.Hmm,uite,in loc de covrigii aia, pune de acasa(pentru scoala) intr-o cutiuta de plastic(gasesti cutiute faine in magazine, chiar cu design atractiv care parca te indeamna sa mananci)asa pune in ea doua felii de paine intre care sa fie un piept de pui LA GRATAR peste o salata verde, niste rosii, castraveti, ardei, arde copt, sau ce lagume preferi tu si o sa ai un pranz delicios si sanatos si care nu ingrasa, dar in acelasi timp te mentine in forma.Pe langa mai poti adauga si un fruct, ce fruct vrei tu, dar, IMPORTANT, fructul se mananca cu min. jumate de ora INAINTEA MESEI, sau la o ora dupa masa.In cazul tau, intr-o pauza bagi un mar, par sau ce vrei tu, iar in urmatoarea papi pranzul din cutiuta:). Si poti face n si n de feluri de mancare sanatoase si cu putine calorii daca gatesti dupa http://www.jamieoliver.com/(daca nu te descurci cu engleza gasesti pe net sau in librarii retete de ale lui in romana.
Asa, seara, cand ajungi acasa obosita si infometata sunt mai mult decat convinsa ca mananci de toate, si apoi te asezi si mai tz te apuci de teme, iar in timpul temelor parca ai mai manca ceva si tot asa.;))
Bun.Seara se pot manca la fel, o groaza de bunatati dar cu putine calorii.De ex peste cu legume, sau salate de tot felul, sau salata de fructe(fara zahar sau frisca). Tot la Jamie(pe siteul pe care ti l-am dat) gasesti niste retete mega gustoase pentru cina(sau micu dejun, sau gustari, dulciuri, mese da pranz). Si nici nu dureaza prea mult sa le prepari. Daca nu o sa iti placa Jamie, desi ma indoiesc, gasesti pe net alte retete cu putine calorii dar hranitoare.
E imp sa fie hranitoare pentru ca esti inca in crestere si nu e DELOC ok sa tii cura de slabire acum, dar nici sa mananci nesanatos:).
Asa, trec putin si la subiectul LICHIDE.Desi ai mai auzit faza cu ''bea doi litri de apa pe zi' ti-o repet si eu.Doar ca, nu toata lumea trebuie sa bea 2 litri.Asta se calc.in functie de cate kg ai. Daca ai 90 trebuie sa bei intre 2jumate si 3, daca ai pana la 90 trebuie sa bei 2, daca esti prea slab trebuie sa bei intre unu jumate si 2.Astea se calculeaza cu un nutritionist.Eu iti recomand sa bei unu jumate, si verifici apoi daca esti perfect hidratata sau mai ai nevoie de lichid.Cum? In urina(scuze cuv dar asta e adevaru). Culoarea urinei este un bun indicator. Daca in general este transparenta si limpede, este clar: hidratarea este optima. Daca se ingalbeneste sau isi pierde din limpezime, trebuie sa bei mai multe lichide. Asa ca urci la 2 l:)
Bun, trecem la sport:). Ideal ar fi sa iti faci abonament la sala deoarece antrenorii de acolo stiu sa iti dea exact exercitiile de care ai nevoie.(poate ai nevoie de ex pentru tonifiere, sau pentru slabit, sau na sunt de mai multe feluri). In plus, la majoritatea salilor au reduceri pentru studenti si elevi. Poti merge la sala de 3 ori pe saptamana sau de 2 ori, cate 2 ore, tu iti faci programu. Poti merge doar sambata si duminica, sau cand ei tu chef.
Daca nu vrei sub nici o forma sa auzi de sala, atunci cauta pe net exercitii pentru abdomen ca si alea sunt de mai multe feluri. Dar eu iti recomand sa nu lucrezi doar abdomenul, ci intregii muşchi, ca la vara sa arati bestial pe plaja;)).
Reteta pe care ti-am dat-o acum o urmez si eu, si chiar si mama iubitului meu.Deci stii cum arata? Abdomen cu pachetele, celulita zero, rezistenta maxima, vara innoata 5 ture de bazin fara orpire, danseaza ca la 18 ani, daca o pui sa alerge, se simte ca si cum ar merge, poate sa se miste o zi intreaga fara odihna.Bine, face sala de 7 anidar sincer, sala merita toti banii, sala si mancarea sanatoasa.
Deci ca sa fii in forma, nu ai nevoie de cure de slabire ci de mai multa atentie la ce mananci si neaparat miscare.
Multa bafta iti urez si sper ca ti-am fost de folos:)