| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot scapa de cistita acuta repede?(cistita = infectie urinara, ce iti da senzatia de urinare din 5 in 5 minute, desi constati ca nu ai nevoie.)Ar trebui sa plec in tabara peste 3 zile doar ca nu cred ca pot sa merg in aceasta situatie.Ar insemna sa stau mereu la toaleta.laughing. Plus ca nu m-as simti bine.Am senzatii de arsura la urinare.[Am 16 ani.]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Pai uite, procedeaza asa:
*Infuzie, 2 linguri de flori Coada Soricelului la 1/2 litri apa-cantitate care se bea in cursul unei zile
*Infuzie 1-2 lingurite de flori de Soc la cana; se beau 3-4 cani pe zi
*Decoct, o lingurita frunze de merisor la cana; se beau 2 cani pe zi
* Infuzie, 1-2 lingurite frunze de Frag la cana; se beau 2 cani pe zi
*Decoct de teci de Fasole- o lingura la cana, se beau 2-3 cani pe zi
* Infuzie de matase de porumb, 1/2 -1 lingurita la cana; se beau 2-3 cani pe zi
*Infuzie de matase de porumb:2 linguri la cana, se ia cate o lingura la 3 ore.

1 răspuns:
| EmaS a răspuns:

Eu am luat cuminol de 500 doua pe zi si mi-a facut bine.Mi-a recomandat o farmacista sa iau Zanocin sau urinal. Cere sfatul farmacistei si vezi care crede ca este mai bun pentru tine.