| 9595 a întrebat:

Cum pot scapa de ciupercile de la picioare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| wizard_cristi a răspuns:

Nu poti sa scapi de ciuperci decat daca stii exact ce este. Cremele din comert rezolva doar cele mai comune dintre ciuperci si in cazul multora risti ca pielea sa devina sensibila si sa-ti apara altceva. Mergi la un dermatolog care iti va face o analiza a pielii si va descoperi exact ce ai. Dupa aceeai, vei primi reteta (care de obicei este un medicament special facut pentru problema ta). Nu-ti fie rusine sa mergi la medic.

9 răspunsuri:
| lost.in.rain a răspuns:

Lamisil crema si o igiena riguroasa.

| stefybx a răspuns:

Cel mai bun, sigur si ieftin remediu este usturoiul. Te spelisi clatesti bine apoi tai un catel de usturoi si te freci cu el bine si apoi iei o soseta curata. Va trece dupa o saptamana sigur.

| Mo a răspuns:

Exista la farmacie o crema numita lamisil foarte eficienta impotriva ciupercilor de la picioare. pretul poate varia intre 20 si 30 lei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am auzit ca patrunjelul neutralizeaza mirosurile...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evita orice fel de substante abrazive, inflamabile, toxice sau care risca sa iti irite foarte mult pielea. Daca iti ataci pielea, nu vei face altceva decat sa ajuti ciuperca sa se dezvolte mai departe. Aplicarea de unguente cu vitamina E este inutila si poate cauza iritatii. Sfatul meu e sa te duci la un dermatolog...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am incercat sa-mi spal picioarele cam de doua ori pe zi cu apa si sapun, apoi dupa uscare mi-am stropit picioarele cu otet de mere, si tot dupa uscarea acestuia m-am uns cu LAMISIL crema. Mi-am luat tot timpul ciorapi curati si in camera, si am umblat numai cu papuci de casa. In doua luni mi-a trecut toata boala fara sa se mai observe nimic. Au dat rezultate bune si cremele de tataneasa, galbenele si rostopasca. Sanatate multa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte greu poti scapa de ele!
chiar crezi ca ai scapat de ea, ciuperca reapare daca picioarele-ti transpira! asa ca trebeavut grijasa nu transpiri!
pe mine ma ajuta mult crema numita betaderm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt ca transpir f usor am avut periodic probleme cu ciuperca, mai ales in armata. Sint satul de "creme miraculoase" gen LAMISIL, care imi dadea senzatia de picior ud si facind sa traspir mai tare. Ma apucase disperarea cind in gluma am spus ca imi bag picioarele in acid si asa scap de problema. Apoi mi-a venit ideea sa folosesc CLAVUSIN, o solutie pentru bataturi. A fost de ajuns o singura aplicare pe zona afectata si am scapat! Greu de crezut, nu? Pe linga asta, obligatoriu spalata incaltamintea sau schimbata si sosete de bumbac. Poate doctorii vor sari in sus dar eu asta am facut si sint f multumit de rezultat.

| paulus a răspuns:

E nasol, stiu. Eu am scapat masandu-mi in fiecare seara, pe piciorul spalat, ulei de arbore de ceai (il gasesti la plafar sau la magazine cu produse naturiste). Apoi iti pui sosete (neaparat de bumbac) si te culci happy Problema nu dispare peste noapte, dar in doua trei saptamani scapi. Important e sa ai grija dupa, sa nu revina. Lasa-ti picioarele sa respire, atentie la incaltari. Succes!