| Andrey1414 a întrebat:

Cum pot scapa de cosuri? Dau funda celui ce ma ajuta sa scap!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

1. Aplica pe cos, inainte de culcare, o cantitate mica de pasta de dinti. Daca nu dispare de tot, cu siguranta marimea lui se va diminua dramatic. Spala fata de dimineata si aplica o crema puternic hidratanta, mai ales in zona in care ai aplicat pasta de dinti, cu siguranta o sa-ti deshidrateze tenul.

2. Daca ai o urgenta cand vine vorba de cosuri poti sa folosesti linistita si otetul. Ai grija, foloseste foarte putin pentru ca s-ar putea sa te intepe si sa te irite. Daca ai un ten sensibil, dilueaza otetul cu apa (fiarta si racita in prealabil).

3. Imediat ce cosul isi face aparitia aplica putina miere. Adauga si un plasture deasupra si mergi linistita la culcare. Sansele ca el sa dispara cand te vei trezi in urmatoare zi sunt foarte mari. La fel ca si in cazul pastei de dinti, hidrateaza foarte bine a doua zi fata si zona in care se afla cosul.

4. Poate parea bizar, dar se pare ca este adevarat: picaturile de ochi te pot scapa de un cos "nastrusnic". Toarna cateva picaturi de Visine (sa zicem) pe cos si ai sa vezi ca roseata si umflatura va disparea in scurt timp.

5. Fierbe cativa fulgi de ovaz intr-o oala cu apa, lasa terciul sa se raceasca si aplica-l pe fata la fel cum ai face si cu o masca.

Lasa masca sa actioneze in jur de 15 minute si curata fata cu apa. Roseata va disparea, iar marimea cosului va fi considerabil mai mica.

Surse: http://www.mayra.ro/......e-urgenta/ - http://www.mayra.ro/......urgenta/2/ - http://www.mayra.ro/......urgenta/3/ - http://www.mayra.ro/......urgenta/4/ - http://www.mayra.ro/......urgenta/5/

| Bad2Fast a răspuns:

Garnier Pure Active eu am folosit-o si am vazut schimbari radicale inspre bine in timp de 3... si schimbati putin alimentatia tigarile, prajitul si scapi in 3 saptamani bafta

| Andreea069 a răspuns:

Incearca cu zeama de lamaie. Nu stiu daca o sa scapi de ele, dar macar cred ca le diminueaza big grin

| didu73 a răspuns:

poti folosi remediile de mai sus dar nu o sa scapi niciodata de cosuri, o sa-ti mai apara, sa stii ca nu e un lucru rau sa ai cosuri si un lucru normal in viata fiecarei persoane!

| andreutsa30eu a răspuns:

In fiecare seara sa te speli cu malai pe fata...stiu ca pare ciudat dar in timp ce freci malaiul pe fata, bobitele(am un lapsus:am uitat cum se numesclaughing )iau punctele cosurilor.Eu am incercat si chiar dau semne din prima ut.
Daca nu functioneaza asa cum iti doresti tu, incearca "Clearskin-blackhead clearing"happy Sper ca te-am ajutat

| Bogdan_Mihaela_1996 a răspuns:

Pasta de dinti este foarte buna, am folosit-o si eu si chiar a dat rezultate :*