| QwertyBeast a întrebat:

Cum pot scapa de un miros neplacut fara sa ma spal? Exista cumva creme care sa acopere mirosul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Avand in vedere ca ai avut o interventie chirurgicala, toaleta nu trebuie sa fie reprezentata de o baie generala pana cand acea plaga operatorie se vindeca, e suficient sa te speli cu apa si sapun pe unde poti, sau daca esti si imobilizat e suficient sa te stergi cu niste servetele umede. In rest, poti sa te speli la chiuveta cam peste tot, evitand zona operatieti, cu un prosop ud si sapun poti sa faci toaleta pe regiuni astfel incat sa nu uzi operatia.
Din nou, daca esti imobilizat poti sa te speli singur, cu niste servetele umede/ude in zona intima si sa ceri ajutor unui membru al familiei pentru a te spala pe restul corpului.

Asta e singura metoda, nu e bine din niciun punct de vedere doar sa maschezi mirosul, pentru ca pe langa faptul ca nu o sa poti si tot o sa fii murdar, exista si riscul sa ti se infecteze plaga daca tu esti murdar aproape peste tot, doar sub pansament nu.

8 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu este recomandat asa ceva. Stiu ca ai fost doar curios cand ai scris intrebarea si nu cred ca procedezi asa. Cui i-ar place sa stea nespalat?

| untu a răspuns:

Esti certat cu sapunul sau cu igiena corporala? Trebuie sa faci in fiecare zi, o baie calda sau un dus rece (depinde de anotimp) si sa te speli bine cu apa si sapun si apoi sa te imbraci curat si sa dai si cu parfum!

| QwertyBeast explică (pentru untu):

Problema e ca nu am cum sa ma spal pentru ca am avut o operatie si in umezeala ma doare mai tare(insuportabil)... De asta am intrebat, nu pentru ca m-am plictisit sa ma mai spal/sunt certat cu sapunul...

| untu a răspuns (pentru QwertyBeast):

Aaaa,trebuia sa-ti faca cineva din familie sau o sora medicala o toaletare igienica de dupa operatie!

| CuriousStuff a răspuns (pentru QwertyBeast):

Avand in vedere ca ai avut o interventie chirurgicala, toaleta nu trebuie sa fie reprezentata de o baie generala pana cand acea plaga operatorie se vindeca, e suficient sa te speli cu apa si sapun pe unde poti, sau daca esti si imobilizat e suficient sa te stergi cu niste servetele umede. In rest, poti sa te speli la chiuveta cam peste tot, evitand zona operatieti, cu un prosop ud si sapun poti sa faci toaleta pe regiuni astfel incat sa nu uzi operatia.
Din nou, daca esti imobilizat poti sa te speli singur, cu niste servetele umede/ude in zona intima si sa ceri ajutor unui membru al familiei pentru a te spala pe restul corpului.

Asta e singura metoda, nu e bine din niciun punct de vedere doar sa maschezi mirosul, pentru ca pe langa faptul ca nu o sa poti si tot o sa fii murdar, exista si riscul sa ti se infecteze plaga daca tu esti murdar aproape peste tot, doar sub pansament nu.

| anamariarot a răspuns:

"Mai intai da cu sapun, dupa aia cu parfum."

| AngelOfOreno a răspuns:

Exista un cuvant se numeste spalat da la voi acolo la tara nu cred ca exista laughing))))) scuze am avut o gluma proasta dar infine... app sunt deodorante speciale pentru chestia asta dar e mai bine sa te speli

| QwertyBeast explică (pentru AngelOfOreno):

Problema e ca nu am cum sa ma spal pentru ca am avut o operatie si in umezeala ma doare mai tare... De asta am intrebat, nu pentru ca m-am plictisit sa ma mai spal.

| Cristiu_Andreea_1989 a răspuns:

Nu exista creme dar exista niste spreiuri speciale pentru corp, de casesc in revistele de la AVON