| PsyhoChild a întrebat:

Cum pot scapa definitiv de herpes?
Mereu imi iese iarna de la frig(cand racesc) in coltul gurii, pe buza sau in barba si este destul de deranjant.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca recidiveaza, poti scapa definitiv doar cu tratament cu antibiotice dedicate bacteriei care le provoaca.
Mergi la un medic dermatolog, iti va prescrie tratamentul potrivit

Dar daca pui ORICE crema pe el (unt, crema de dinti etc) care il acopera, atunci in doua zile dispare, fiindca nuprimeste oxigen din aer.

2 răspunsuri:
| Alexandra72113098 a răspuns:

Da-ti cu putina crema de galbenele

| AndreiOana a răspuns:

Herpesul NU este provocat de o bacterie, ci de un virus, prin urmare antibioticele nu vor avea niciun efect. Cand iti apare, aplica unguent Aciclovir sau pe baza de Aciclovir. Herpesul apare in stari de imunitate scazuta, deshidratare, etc. Nu e ceva ce poti elimina definitiv, poate aparea de mai multe ori. Cel mai bine, ai grija sa fii mereu hidratat si sa te dai cu balsam de buze.