Întrebare recomandată | LittleA a întrebat:

Cum poti scapa de frica de intuneric si cum apare? Va rog, sa fie detaliata explicatia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aditzuuu a răspuns:

Mintea noastra este atat de puternica incat aceste "experiente" nu trebuie sa fie neaparat reale si pot exista doar in imaginatia noastra. Frica "invatata" este un important mecanism de supravietuire, dar doar ocazional. Se intampla sa depasim limitele si sa dezvoltam frica pentru ceva care nu reprezinta un pericol important.

Principala cauza a fricii de intuneric variaza de la individ la individ, dar majoritatea persoanelor se includ in una sau mai multe din categoriile:

1. Un incident traumatizant. Un eveniment real cu un grad ridicat de stres sau terifiant aduce la aparitia fricii de intuneric, asemanator cu, sa zicem, o intamplare in care un copil este muscat de un caine, face sa apara imediat o fobie. Un incident traumatizant reprezinta o experienta care are loc o singura data, moment in care se traieste o frica extrema, chiar si numai pentru un moment, iar sistemul nervos "invata" frica pentru a-l ajuta pe individ sa evite aceste situatii in viitor.

Frica initiala poate sa nu aiba nicio legatura cu intunericul. Deseori indivizii se plang ca problema a inceput intr-un moment foarte stresant din motive irelevante, dar mintea a asociat cumva trairile negative cu intunericul.
2. O experienta traumatizanta asociata.
In acest caz individul nu experimenteaza direct frica, ci cu ajutorul unei alte persoane careia i s-a intamplat, fie intr-o situatie reala sau, mai rar, cand privesc un personaj dintr-un film - sau chiar vis - care trece printr-o intamplare traumatizanta.

3. O constructie lenta. Aici, frica se dezvolta in timp. Individul face asociatii intre frica si intuneric astfel incat evidenta folosita de minte si sistemul nervos arata ca frica este cea mai potrivita emotie. Asta inseamna ca nelinistea este creata anticipat de fiecare data.

Cateodata frica de intuneric poate fi dezvoltata din experiente aparent inofensive, sau ce par ca "au fost la fel dintotdeauna". Adevarul este ca nu a fost la fel dintotdeauna (nu se intampla ca un copil sa se nasca cu o frica irationala sau fobii) dar acestea pot incepe foarte devreme in copilarie.

Organismul uman este capabil sa invete noi raspunsuri incredibil de repede (cum altfel ar putea ca o singura experienta care a durat doar cateva secunde sa creeze o astfel de problema?) si cu ajutorul tehnicilor corecte aceste reactii pot fi modificate.
teama de intuneric trece in randul fobiilor (nyctofobie) atunci cand persista si la varsta adulta (ceea ce se poate intampla daca a ramas netratata in copilarie) si cand anxietatea atinge niveluri extreme, intunericul producand teroare si adevarate atacuri de panica
Problema poate fi tratata de un psihoterapeut.

14 răspunsuri:
| LadyLilith a răspuns:

Poate sa fie o frica aparuta in copilarie. Te-ai speriat de ceva in intuneric, sau ai avut o imaginatie bogata si ai imaginat tot feluri de lucruri, care pot sa ascunda in intuneric. Sunt foarte multe persoane carora le e frica de intuneric. Deoarece in intuneric nu vezi asa de bine, cum vezi ziua, exista o inceritudine ca ce e acolo. Frica de faptul ca poti fi atacat ceva. Si poate te-ai uitat la multe filme horror. Iti recomand sa te duci la psiholog, care iti face o terapie si te poate ajuta sa scapi de aceasta frica. Mie mi-a fost frica de moarte. M-am dus la psiholog, am facut psihoterapie si mi-a trecut frica. Sa nu-ti fie rusine sa te duci ca te poate ajuta sa scapi si o sa-ti fie mult mai bine happy

| FemeiaPisică a răspuns:

Apare de la vizionarea filmelor de groază sau din cauza altor fobii. Ca să scapi de ea trebuie să o înfrunţi, exact ca şi teama de înălţime. Dacă te plângi că îţi este teamă de înălţime şi eviţi locurile unde această fobie apare, nu o să reuşeşti niciodată să scapi de ea. Cu cât stai mai mult la înălţime, o să te obişnuieşti şi o să uiţi de această teamă. Totul depinde doar de voinţa ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am aceasta fobie si eu si de o saptamana ma chinui sa scap de ea si aproape am scapat
Eu una (noaptea) sting becul si stau in intuneric, in pat, si ma gandesc :,, Sunt la mine in casa, cine sa vina dupa mine, si daca vine, ce imi face?,, si asa mie a inceput sa nu imi mai fie frica.
Poate aparea de la privitul de filme horror ( cum a aparut la mine) sau din cauza fobiilor de unele lucruri si ti le imaginezi cand este intuneric in camera,
dar gandeste-te ca sunt doar in mintea ta si n-au ce sa-ti faca
Mult noroc! happy

| EmanuelEmy7 a răspuns:

O vei infrunta, stand mai multe ore, in intuneric, cum zice si proverbul ''Cui pe cui se scoate! ''
Bafta!winking

| RebecaTheNinjaGirl a răspuns:

Frica de intuneric apare o data ce ai vazut, ai auzit sau ai visat ceva ce iti provoaca frica si ai auzit povestea despre cum intunericul este un fel de monstru sau povestea despre monstri care ies din intuneric sau chesti din astea. Poti scapa de frica de intuneric stand singur/a in intuneri 5-10 minute. Asa vei realiza ca nu tise intampla nimic rau in intuneric. Bafta! : ) : ) : )

| Greenthrone75 a răspuns:

Hristos a inviat! Frica de intuneric apare de cand suntem mici. Dupa ce ne-am speriat de ceva, am vazut un film urat sau dupa ce am visat urat.Noua ne este frica de intuneric pentru ca nu putem vedea foarte bine, si de aceea mereu avem senzatia ca ne doboara.Dar totul este phsichic, putem invinge.Gandestete ca nu este nimic acolo, sau ca intunericul are si el o lumina, cea de la capatul tuneului, in intuneric exista luina, mai ales daca o cauti.Si gandeste ca nimeni nu iti face rau, esti ocrotit de Dumnezeu!

| byancaa13 a răspuns:

E din cauza filmelor horror.

| LittleA explică (pentru byancaa13):

As vrea eu laughing Nu ma uit la asa ceva.

| Coquineagra a răspuns:

E ca teama de a vorbi in public, fiind ameliorata prin inducerea gandului si a imaginatiei ca audienta ar fi goala sau in lenjerie intima.
cand e vorba de intuneric, la fel, iti imaginezi ca boogie man e in rusinica goala.

| Rozella a răspuns:

Si eu am avut aceasta fobie in legatura cu intunericul, la mine a aparut de la filmele horror pe care le vizionam cand eram mai mica iar in intuneric imi imaginam diferite porcarii si astfel imi era frica dar la tine ar putea sa apara de la altceva ca o experienta traumatizanta din trecut. Cum poti scapa de ea? Pai infruntand frica, stand in intuneric cu un prieten /persoana apropiata si vorbind /povestind pentru a uita ca esti in intuneric.

| MineTugay a răspuns:

Si eu am avut aceasta fobie, dar am reusit sa scap de ea dupa ce am crescut si nu mai credeam in fantome sau ca este cineva in camera, etc.
Am incercat de multe ori sa scap de ea, dar nu am reusit decat cu trtecerea timpului. Acum nu-mi mai este frica chiar daca ar fi intuneric si nu ar fi nici o lumina.

| KissMeAss a răspuns:

Atunci cand este intuneric in casa noaptea si iesi din camera sa bei apa sau sa te duci la toaleta, si este foarte intuneric, nu te gandii la monsrii, fantome, nu gandii ca in desene, ca exista monstrii sub pat, ca ceva te poate apuca de picior ( crede-ma, imi este frica sa ma ridic din pat noaptea laughing)) ) Sau cand esti afara si este destul de intunecat, si esti singura, pe strada nu este nimeni si auzi mici zgomote, sau simti ca e cineva in spatele tau, gandeste-te la ceva frumos, pentru ca nu este nimeni in spatele tau iar acele zgomote poate se aud din case sau animalele.

| TimTimy a răspuns:

La fel cum spune o vorba veche : "Cui cu cui se scoate". Trebuie sa petreci cat mai mult timp in intuneric si sa iti invingi teama de intuneric. Incearca sa te consolezi singur\singura ca nu are ce sa se intample.