| Lola200228 a întrebat:

Cum sa fac sa adorm repede?
Gen ce metode folosiți?
Eu culmea ca nu îmi e somn,nu ma simt obosita dar vreau sa dorm și nu pot. Orice as face.
Vreau metode pe care le practicați și voi și funcționează,nu vreau sa aud bea ceai, fa dus...etc.
Cel mai bun răspuns primește funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu mai bea energizante. Ceva din alimentatia ta te face sa nu poti dormi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ia melatonină de 4 miligrame, induce somnul si relaxarea.

| Donsavas a răspuns:

Poate e vorba de o boala psihică. Consulta un psihiatru si discutați împreună de terapie!

| Crackman a răspuns:

Fa ceva foarte solicitant in timpul zilei.
Nu mai manca nimic cu 3 ore inainte de somn, sa bei ceva cum este suc.
Cu 30 de min inainte de ora stabilita pur si simplu pui deoparte totul ( laptop. Tel )

| ziftode a răspuns:

Magneziu si paducel
insa daca nu te simti obosita atunci poate dormi prea mult noaptea...
te trezesti la ora fixa? sau te trezesti cand te trezesti

ar trebui sa dormi max 8h pe noapte, aprox 7h, dar nu mai putin de 6h

| Lola200228 explică (pentru ziftode):

Ma culc târziu și ma trezesc la 10 11

| ziftode a răspuns (pentru Lola200228):

Clar atunci
1. in materie de calitate de somn TREBUIE sa dormi cel putin 1h inainte de 12, acum nu spun sa te culci la 9 dar nu mai tarziu de 11 seara
2. cand e sa adormi, pana la o anumita ora iti e somn, daca treci de ora aia iti trece somnul, asa ca punctul 1. sfant. in general daca treci de ora 1 noaptea sigur iti trece somnul
3. soala-te dimineata, o sa fii rupta 2-3 zile si o sa tinzi sa te culci tot tarziu, dar insista, si bagate in pat inainte de 11
4. nu mai bea deloc cofeina sau energetizante, decat daca le bei numai dimineata, de asemenea ia-ti un tensiometru si ia-ti tensiunea dimineata si seara (costa 50lei unul ieftin), daca ai o tensiune prea mare seara atunci asta e un motiv serios, ia magneziu si paducel si renunta complet la energetizante si cofeina
5. nu imi dau seama daca ai varsta, dar asta e un sfat numai pentru adulti: forteaza ora de culcare... ori nu dormi deloc o noapte si in urmatoarea te culci la 9 seara, ori (mi pare rau ca spun asta) pe la 8 bei cateva tarii si la 9 te culci ca o sa adormi, ATENTIE, fa asta doar odata, in disperare de cauza, dupa aia, alcoolul ridica tensiunea asa ca s-ar putea sa dormi mult mai prost d'aia

chiar du-te la doctor, poate ai o tulburare mai naspa, poate iti da niste pastile sa adormi usor devreme, insa eu am fost, nu am o tulburare naspa asa ca am descoperit "hard way" tot ce am scris mai sus, doctorul imi dadea calmante foarte slabe sau naturiste si nu zicea nimic de cafea/hipertensiune, asa ca nu rezolva nimic

| mont a răspuns:

Fa sport, bea niste alcool.

| noname2021 a răspuns:

Ma concentrez pe respiratia mea, nu ma mai gandesc la nimic altceva.Incearca si ai sa vezi, nici eu nu credeam ca functioneaza la inceput dar dupa ce am incercat chiar a mers!

| Edmonds2342 a răspuns:

10 minute de exerciții fizice înainte sa te pui în pat sunt suficiente sa adormi mai rapid

| GrecuMariaaa a răspuns (pentru Edmonds2342):

Asta fac si eu, functioneaza! laughing

| Edmonds2342 a răspuns (pentru GrecuMariaaa):

Ma bucur happy

| Ioanagrrrr a răspuns:

Eu mă obosesc spre exemplu stau pe telefon până mi se închid ochii ori stau Intr o poziție confortabilă și nu mă mișc că sa adorm

| omulcuraspunsul1505 a răspuns:

Pe mine personal ma ajuta ca inainte de culcare sa mananc un fruct. Iar apoi pun capul pe perna si ma gandesc la ceva.

Incearca.
Poate merge si la tine.
Succes!