| CrazyKiddd a întrebat:

Tot timpul cand imi fac analizele de sange mi se face rau dupa ce termina de recoltat.Se invarte camera si imi vine sa vomit.Preciez ca nu imi e frica de sange sau ace(am reusit sa scap de fobia asta). Ceva solutii? Vreau sa imi fac analizele si nu vreau sa lesin iar pe acolo

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si mie la fel, bea un pahar de apa

| T0T a răspuns:

Stiu sentimentul. E si normal sa ti se intample aasa.

| anonimg a răspuns:

Va trebui sa stai culcat pe spate cand ti se va recolta sange. Altfel ti se va face iarasi rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spui asat asistentelor sau cine ia analize. Dupa ce iti ia analize stai culcat, bei un pahar cu apa si trebuie sa iei neaparat ceva de mancare la tine, un corn dulce sau altceva.Si eu patesc asta, mai ales cand imi ia mai mult.Randul trecut mi se innegrea in fata ochilor.M-am asezat pe o banca si sora-mea mi-a cumparat doua gogosi. Dupa ce le-am mancat mi-a fost bine. Daca ai avut fobie de ace sau sange, daca ai avut frica, chiar daca acum nu mai ai, creierul tau e... speriat.E ceva subconsient.Si maiales dimineata cand nu manaci sau nu bei nicio cafea, ti se face rau.

| Jazmin13 a răspuns:

Probabil ca trebuie sa mananci mai consistent inainte sa pleci...totusi organismul tau pierde sin sange si ai nevoie de substantele organice din mancare pentruba se produce absorbtia intestinala ( cand proteinele trec prin peretele intestinal in sange)

| Ion976 a răspuns (pentru Jazmin13):

Pai nu ai voie sa mănânci decât după asta e ideea