| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa ma ingras am 1.75 si 48kg va rog ajutati-ma si nu am pofta de mancare si parca orice mananc si oricat nu pun nimic pe mine!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Greutatea IDEALĂ ar trebui să fie 64 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Pentru a te îngrăşa, ca să ajungi la greutatea IDEALĂ în 16 săptămâni TREBUIE să consumi 2062 calorii/zi; vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Pentru un regim zilnic pe această perioadă TREBUIE să-ţi faci cont la linkul de mai sus şi apoi dai click pe "Pasul 4" - apoi îţi alcătuieşti meniul zilnic în funcţie de numărul de calorii.

În principiu, trebuie să alegi alimentele astfel încât să ajungi la acel nr de calorii; pentru ajutor vezi lista de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa faci un program cat mai fix de masa si somn.Mareste cantitatea de lichide consumata(ciorbe sau supe)cel putin odata pe zi si foarte important, elimina stresul de orice natura. Efectele vor apare in scurt timp.Mult noroc.

| facepalmlol a răspuns:

Faptul ca nu pui nimic pe tine este o dereglare a unei glande,din ce am invatat noi la biologie este o hiperfunctie a glandei tiroide, daca nu gresesc, ce da boala Basedow care se manifesta prin faptul ca persoana nu pune nimic pe ea si are ochii bulbucati, iesiti din orbite, este impulsiva(poti da un search pentru detalii), dar daca zici ca n-ai pofta de mancare nu prea stiu.Acolo persoanele mananca mult, dar arderile sunt intense.
Cred ca nu pui pe tine fiindca nu mananci, mergi la un medic poate ai ceva la stomac.

| DaNyHoOp3r2013 a răspuns:

Incearca sa depui un efort sa alergi fa ceva un sport, sa iti vina pofta de mancare happy si mananca mancare bogata in proteine si carbohidrati happy

| GeorgyGirl a răspuns:

Mananca mult oua carne de porc pastele ingrasa foarte tare sosurile si painea dar ai grija nu in exces ca dupa ceea sa nu pui prea mult pe tine. oricum bucurate ca mai bine sa mananci ce vrei ca sa te ingrasi de cat sa faci sport si sa stai infometat ca esti prea gras!

| testament92 a răspuns:

Nu esti singuru care nu poate sa se ingrasehappy si eu am incercat sa ma ingras da n-am reusit pe atunci mai treceam prin faza cu complexele ca eram cel mai uscat dupa stradahappy oricum peste o saptamana fac comanda la Suplimente si Anabolizante
pana sparg ficatu in minebig grin

| geosto a răspuns:

Acuma depinde si de vasta ta! Peste o anumita varsta se poate sa mai pui cateva kg in plus dar nu mult! In primul rand vezi daca glanda tiroida lucra normal! Si in al doilea rand,nu ar strica sa faci un pic de sport! Nu arunca bani pe suplimente alimentare,toate rahaturile! Mananca sanatos,bea multe lichide(mai putin alcohol,sau mai deloc,ca nu face bine)Daca arderile sunt mari, nu iti recomand sa mananci foarte picant, ex, ardei iuti, chili! Ele sunt bune desigur ptr.sanatate,sange.etc! Daca mananci multa grasime,fainoase,iti fac rau pe alta parte! Recomand ca in fiecare zi sa consumi cel putin unul sau doua oua crude,soia, carne de vita,cartofi copti (prajiti nu recomand)si produse bogate in calciu si vitamina B! Lapte de casa si branza(luat din piata de la tarani)Eu acu cativa ani,am pus pe mine,nu stiu sigur cat! Seara mancam cartofi copti cu slana, oua fierte, si cu usturoi, paine semineagra, plus varza murata cu putin ulei etc! Si a dat rezultat! Multa sanatate!

| enonymox a răspuns:

Daca bei suc de lamaie iti vine foamea