| belaISA a întrebat:

Cum sa ma las de fumat fara sa ma ingras?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mihalitza a răspuns:

Simplu:avind grija sa nu inlocuiesti tigarile cu mincarea! In nici un caz nu te ingrasi doar pentru ca nu mai fumezi!

5 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Si eu cunosc persoane care zic ca daca se lasa de fumat se ingrasa... eu zic ca asta este un concet gresit... ca si cu sarcina... sunt gravida manac pentru doi... la fel si la fumat... numai fumez mananc o projitura, apoi iar ai fuma o tigara si din nou mananci o bomboana, apoi iar ai aprinde o tigara si bei un suc... nu, cel mai bine e sa te lasi dintr-o data de tigari, sa iei un plasture cu nicotina care te va ajuta sa iti mentii nivelul necesat de nicotina din organism, sa nu manaci mereu cand ai fuma o tigara, incearca sa nu faci gesturi pe care le faceai cand fumai, de ex sa nu bei cafea dimineata... sa o bei candva in timp ce esti ocupat... cand de ex... bei o gura de cafea si iti vezi de treaba, apoi inca o gura si iar iti vezi de treaba, vointa si mult sport... eventual incearca tigara electrica...

cristian
| cristian a răspuns:

Sa consumi foarte multe lichide in principal apa de izvor.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Si eu m-am lasat de fumat de curand... Nu e obligatoriu sa te ingrasi... Doar ca ai tendinta de a roade incontinuu... Eu zic ca se rezolva cu mese la ore fixe. Bafta!

| rael a răspuns:

Cu multa vointa ,exercitiu fizic si dieta!
Am o prietena care a reusit asta , a mers la sala de 2-3 ori pe saptamana , a combinat si cu cu regim alimentar.
Uite un articol care sper sa te ajute
dieta.ele.ro/Cum-sa-nu-te-ingrasi-dupa-ce-te-lasi-de-fumat_--a645.html
Si chiar daca la urma-urmei vei pune 4-5 kg pe tine ( se pare ca asta e pretul !)gandeste-te la beneficii :
1. O sa traiesti mai mult si o sa te simti mai bine (
2. Daca te lasi risti mai putin un atac de cord, accident cerebral sau cancer (Nu te intereseaza acum ca esti tanar… Dar la pensie te gandesti? )
3. Daca esti gravida sau ai sotia gravida cresti sansele sa ai un copil sanatos.
4. Oamenii cu care locuiesti, in special copiii, vor fi mai sanatosi.
5. O sa ai ceva mai multi bani de buzunar.
Iti doresc succes !

| viorel2c a răspuns:

Eu m-am lasat acum 4 ani si mi-am vazut normal de viata.Si crede-ma ca nu m-am ingrasat.Ideea e ca in loc de tigara o sa bagi altceva in gura:un biscuite,o bomboana etc.,dar daca le ignori nu te vei ingrasa.