| AlYnA_8981 a întrebat:

Cum sa respir cand alerg? Dupa o dura de stadion deja nu mai pot sa respir, obosesc foarte repede din plamani.Nu am probleme cu plamanii, dar nu stiu ce se intampla.De alergat nu prea am alergat in ultimul timp, dar fac gimnastica cel putin o data pe saptamana.Si inca ceva.Am inteles ca in timp ce alergam e bine sa mancam bomboane mentolate.Asa e? Chiar ne ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu poti compara gimnastica cu atletismul. Arzi de cel putin 2x mai multe calorii cand fugi decat atunci cand faci abdomene sau alte exercitii in casa.
Raspunsul la problema ta este: antreneaza-te. Nu astepta sa dai totul din prima, modereaza-ti viteza de alergat astfel incat sa nu-ti pierzi suflul, alergare de rezistenta 1-1. 5 ture pentru inceput, inspiri cat faci 3 pasi, expiri tot pe 3 pasi, cand pierzi ritmul, schimbi de pe alergat pe mes alert pana respiri normal si apoi iar incepi cu alergatul. Si dupa ce ai facut "norma" fa un pic sprint, pe distante de 50-100 m.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu, nu ne ajuta, mai mult ne incurca, te poti ineca cu ele tocmai din cauza ca respiri mai repede din moment ce alergi.Incearca sa alergi mai putin, dupa din ce in ce mai mult. Poate e prea mult dintr-o data pentru tine.De respirat e normal sa respiri mai repede cand alergi.Incearca sa inspiri cat mai mult aer in piept.Bafta!

| Rue a răspuns:

Din cate stiu eu de cand e timpul, atunci cand faci efort inspiri pe gura si expiri pe nas. Dar am auzit ca este buna respiratia profunda, insa nu stiu cat de bine iti face cand faci miscare, plus ca nu prea poti sa o pui in practica.-. Deci presupun ca trebuie sa inspiri pe nas si sa expiri pe gura si incearca sa faci asta dupa sincronizarile batailor inimii... poate gresesc sau daca vezi ca inima ti-o ia la galop incearca sa respiri mai incet daca poti, poate o mai potolesti si poti sa continui antrenamentul... nu prea stiu, insa stiu sigur ca in timp ce faci efort nu trebuie sa mananci sau sa mesteci/ sa ai in gura nimic.

| Sconcsiş a răspuns:

Trebuie sa ispiri de 2 ori pe nas si apoi sa expiri de 2 ori pe gura
Succeswinking

Si, era sa uit, tine picioarele sus. Asa obosesti mai greuwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut probleme din astea si ghici ce. dupa o perioada am aflat ca am probleme cu glanda tiroida.
Sa te ajute dumnezeu sa nu ai probleme cu glanda, caci e chin maresad