| RobertG101 a întrebat:

De ce cand alerg afara respir greu si ma doare in piept? Mentionez ca nu sunt fumator si nu neaparat obosesc la picioare cand alerg, doar cand incerc sa respire si dupa un minut-doua de alergat simt cum imi explodeaza plamanii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Si pe mine m-a durut la inceput in piept, desi apoi facand zi de zi nu am mai avut probleme.

| alexandru0995 a răspuns:

Alearga cu gura inchisa si nu o sa te mai doara in piept, te doare si respiri greu deoarece alergi cu gura deschisa, bafta

Răspuns utilizator avertizat
| alexandru0995 a răspuns (pentru RobertG101):

O deschizi dar nu alergi mult cu ia asa o deschizi doar cateva secunde apoi alergi iar cu gura inchisa doua trei zile si o sa faci si putina conditie fizica ca probabil nu esti invatat

| alex495 a răspuns (pentru RobertG101):

Si eu patesc la fel, nu sti sa respiri, inspiri pe nas si expiri pe gura, faci asta mai des si o sa poti dupa. Ai tendinta sa respiri pe gura si iti face mai mult rau, pe mine ma doare in gat rau de tot de exemplu

| D3I3 a răspuns (pentru RobertG101):

Respiri pe nas, stiu si eu sentimentul, e cam greu, i-a rareori niste guri de aer.

| Chen a răspuns:

Probabil ca nu ai conditie fizica, dar si ceva lipsa de calciu/magneziu. Iei suplimente cu vitamine?

Răspuns utilizator avertizat
| Chen a răspuns (pentru RobertG101):

In primul rand trebuie sa respecti un program de masa si de sala/exercitiu, fara sa intrerupi, pentru ca ti-ar da rutina peste cap. Depinde si ce mananci, normal. Dieta trebuie sa fie plina de carbohidrati complecsi.