| leeya a întrebat:

Cum sa scap de febra musculara? Ieri 25 septembrie am alergat 5 ture de teren si ma dor picioarele. Ce sa fac ca sa nu ma mai doara? broken heart( Maine am competitie si reau sa fiu prima.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| viteok02 a răspuns:

Pai daca miine ai competitie, trebuia mai devreme sa te apuci sa te antrenezi la fuga dar nu sa lesi in ultima zi. uite nu te poate ajta nici un fel de leacuri sa cestii de genula acesta.dar mai fa jimnastica ca tu trebuie sa fii forma miine la competitie. ca orice sport cind il incepi trebuie de la inceput mai a face putin si apoi sa incerci a mai mult.trebuia sa incerci sa faci din tii un cec apoi doua pe zi si asa mai departe pine ajunjeai la numarul dorit de cercuri. succese la competitie si sper ca sfaturile mele iti sint de folos. succese sa iesi prima la finis

11 răspunsuri:
| stillhartu a răspuns:

Ceea ce stiu eu sunt mai mult leacuri babesti. Daca sunt reale sau nu, depinde. Se zice ca o lingurita de zahar consumata ca atare face bine. Mai stiu si ca o baie fierbinte poate ameliora durerea. De asemenea si masajul poate contribui.
Sa manaci alimente care contin proteine si glucide.
Sper sa iti treaca rapid durerea si succes la competitie.

| stresat a răspuns:

Incearca sa faci aceleasi tipuri de miscari pe care le-ai mai facut, pentru a accelera eliminarea acidului lactic din muschi. Masajul este si el foarte bun.

| Cosmin86 a răspuns:

Inainte de competitie trebuie sa te odihnesti, nu faci exercitii cu 2 zile inainte. Febra musculara trece in cateva zile, nu ai cum s-o accelerezi, poti incerca cu o porcarie de aspirina, dar nu stiu cat de mult ajuta, mie mi se pare mai degraba mit.

Aspirina, o baie fierbinte si masaj, sa ajute la eliminarea acidului lactic. Mai mult nu ai ce face.

Si la alte competitii, 5 zile nu mai faci exercitii inainte, trebuie sa fi perfect odihnita si refacuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca o simpla aspirina...

| leeya explică (pentru anonim_4396):

Am inteles ca nu am voie pentru. ca nu am 12 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru leeya):

Posibil, nu stiu exact, daca maine ai concurs macar culca-te...e tarziu...

| uddy a răspuns:

Eu inainte de bac aveam febra musculara si trebuia sa dau la educatie fizica, ce am facut eu!
am baut apa cu cat mai mult zahar...un pahar de marime medie normala si poti pune vre'o 5 linguri de zaharhappy nu o sa treaca imediat pentru ca asta se ia imediat dupa ce ai facut sport sau inainte dar amelioreaza destul..bafta la sport :*

| lumy06 a răspuns:

Am patit-o si eu si tot asa am cautat pe net pentru ca durerea m-a trezit din somn...Intr-un pahar pui apa si o lingura de zahar si bei. apoi stai in apa fierbinte cat poti de mult.O sa iti treaca.

| irinel1 a răspuns:

Iti recomand o partida de dragoste dupa asta maine la prima ora o sa fi fresh :X laughing)

| Ioan_Adhmud_1987 a răspuns:

Fefra musculara dispare la repetarea efortului care a cauzato,
deci sori mai dai 5 ture...