| Alexa1234a a întrebat:

Cum sa scap de pofta de mâncare?
As manca orice fără oprire...
Cum scap de pofta de mâncare, nu doar pe moment?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Simplu. Lasi deoparte toate ideile abstracte din capsorul tau, mergi in fata frigiderului si spui: "Gata! Acum te golesc!" happy
Fatuca draga, esti in perioada de crestere de formare a unui corp adult, si e normal sa vrei sa maninci. De unde sa isi extraga corpul energia necesara activitatilor si in plus si cresterii daca tu nu maninci? Nu are rost sa te infometezi din cine stie ce motive, corpul iti va cere tot mai mult ca sa se refaca, ca sa isi refaca echilibrul, si nu iti doresc sa ajungi sa isi piarda echilibrul ce il are, vei regreta mai apoi toata viata, sarind dintr-o boala in alta. Da-i ce are nevoie, si atita timp cit nu exagerezi, nu e nici o problema.

| Adry05 a răspuns:

Ai mereu asa sau doar intr-o anumita perioada? (mai exact in apropierea menstruatiei)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Totul pleaca de la psihic...trebuie sa ai vointa si sa te controlezi. Cand iti vine sa mananci exagerat, gaseste o activitate care iti place ca sa iti ocupe timpul si sa ti distragă atentia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfatul meu e sa nu mai asculti prostiile astora dupa aci, si sa mergi la doctor, pofta de mancare nejustificata si mare poate ascunde o gama larga de afectiuni de sanatate! Cum ar fi diabetul, anemie, etc. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa iti ocupi timpul.Eu mancam mult cand ma plictiseam.Fa mult sport si o sa mananci doar cand iti e foame.Si mananca multe sucuri, fructe, legume ele au putine calori.Succs!

| francut a răspuns:

Esti fata? Esti gravida?

| Lina1993 a răspuns:

Incearca batoanele alea gen fibro-bar cu ulei de palmier si gust de ciocolata, sunt foarte satioase si gustoase si nu mai simti foamea cateva ore bune. SI ok pentru silueta

| Alexandruuu88 a răspuns:

Încearcă sa faci o cură de detoxifiere cu spirulina. După in fiecare dimineata bea apa calda cu lămâie

| Alexand3ru1 a răspuns:

In primul rand sa nu te mai gandesti la ea.
Sa iti gasesti orice ocupatie, placerea de-a ta, sa uiti de mancare.
Bea apa sau apa cu lamaie, taie pofta de mancare

| AlecuAlex a răspuns:

Baga 3 shaorma una dupa alta.

| gaiba1 a răspuns:

De ce ai vrea sa scapi de pofta de mancare

| gaiba1 a răspuns:

Un om sanatos e un om mancacios