| Floreenofficial a întrebat:

Cum sa tai sa rezolv cu unghia de la degetul mare de la picior? Azi la spital mi-a zis sa tai coltu nu stiu cum, of doamne, nimeni nu explica calumea.Am o umflatura in partea stanga a degetului si chestia e ca, coltul de langa umflatura nu iese in afara sau de fapt iese da nu stiu daca e tot.Plange inima in mine ca am de vreo 3 saptamani problema si am stat cu piciorul bandajat de atunci cu betadina si ieri alcool alb si imi disparuse umflatura, dar acum a reaparut din nou.Imi pierd speranta...se va ajunge la scoaterea unghiei si am mai avut odata unghia scoasa la celalalt picior acum jumatate de an.Cand ma duc la consult,cine ma vede zice ca nu e nimic rau, da situatia devine din ce in ce mai grava, deja imi curge mizerie din aia din unghie.Nu stiu ce sa fac! Ajutor! sad.
Mama vrea sa imi taie unghia cat de repede posibil, de fapt coltul acela...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din câte explici, reiese că ai unghia încarnată.Cu o pilă de unghii cu, capătul ascuţit, ca aceasta ( http://sb1.shopmania.org/......083473.jpg ) încearcă să îţi scoţi colţul şi să îl ''pilezi''. După, dezinfectează locul.

| Floreenofficial explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns! Apropo...am dat click pe link am dat si copy paste si nu merge. sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floreenofficial):

Am văzut.Am înlocuit link-ul. Ai încercat până acum chestia cu pilatul?

| Floreenofficial explică (pentru anonim_4396):

Nu.Nu cred ca am o asemenea pila trebuie sa cumpar si plus ca nu ma pricep, nici mama nu se prea pricepe.De data asta va iesi urat de tot.Ca prima data de altfel.La capitolul unghii suntem varza toata familia. sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floreenofficial):

Poţi merge la pedichiura şi îi explici ce ai.Am fost cu o prietenă care era în aceaşi situaţie ca şi tine şi s-a purtat foarte blând cu ea, plus că a scăpat de problemă.

| Floreenofficial explică (pentru anonim_4396):

O sa vad ce o sa fac.Mersi mult pentru raspunsuri.Te superi daca nu iti dau fundita?(cel putin momentan)as vrea sa mai primesc raspunsuri.Stiu ca e enervant ca si pe mine ma enerveaza cand le tot raspund altora si nu primesc nimic dar sunt intr-o situatie disperata si mai astept 2-3 raspunsuri. Daca nu vor veni iti acord tie fundita!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floreenofficial):

rolling on the floor Stai liniştităăă! Pentru mine, calitatea răspunsurilor mele nu se valorifică printr-o fundiţă sau alt material. Sper să rezolvi problema şi dacă îţi aduci aminte de mine, anunţă-mă te rog cum ai rezolvat. Pe viitor, poate o să mă ajute.

14 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ce vârstă ai, că vii cu asemenea prostii?
Toți oamenii își taie unghiile.
( Poate pentru cele de la picioare, eventual, trebuie un ajutor. )

| cammm a răspuns:

Asa am avut si eu la ambele picioare.Coltul e impins in carne si de aceea s-a umflat degetul. spala-te cu apa calda sa se inmoaie pielea. apoi ia o bugata de servetel mica si baga sub unghie sa se ridicebig grin si stai asa 1-2 zile. apoi scoate si baga alta bucatica ...pana se largeste acolo si coltul va creste normal. dupa vindecare, unghia se taie patrat nu rotunijta.big grin

| Loredana12 a răspuns:

Ai incercat sa mergi la mai multi doctori? Adica la doctori diferiti...s-au ceva specialisit? straight face

| Floreenofficial explică (pentru Loredana12):

Am fost la 2 doctori.Unu s-a uitat si a zis ca nu e nimic grav, iar astazi altul a zis ca se rezolva daca tai coltul, iar asistentul care m-a bandajat doua saptamani a zis ca am micoza...

| Loredana12 a răspuns (pentru Floreenofficial):

Aha...si nu ti-a dat nici un medicament sau ceva unguent pentru micoza unghiilor?straight face

| akymya a răspuns:

Eu am avut probleme cu unghia la picior. era un colt de unghie care ma durea si facea puroi. nu ma mai puteam incalta. am ajuns de 2 ori la chirurgie si mi-au taiat din unghie. cand mi s-a intamplat a treia oara am crezut ca innebunesc si m-am dus la farmacie sa imi dea deca crema pentru puroi. mi-au dat crema cu ichtiol (crema neagra). mi-am pus de aia cateva zile si mi-a trecut pentru ca mi-a scos tot puroiul si apoi nici nu am mai avut probleme.

| rudyynelu a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa iti pui o compresa cu fema ca sa se desunfle dupa care sa dai cu apa oxigenata ca sa iasa mizeria afara.si dupa bandajezi cu betadina. dupa care sa te duci la doctor sa ti_o taie. daca nu incearca sa o tai tu