| brokxy a întrebat:

Cum scap de aceasta oboseala? Dorm noaptea bine 6-7 ore dar dimineata tot nu ma pot trezi! Azinoapte am dormit 8 ore, am vrut doar 8 sa testez dar nu m-am mai putut trezi chiar si cu alarma si am dormit pana la 5 dupa masa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Faci vreun tratament? Daca da, citește reacțiile adverse poate de acolo vine oboseala.Eu când faceam tratament cu antihistamine tot timpul as fi dormit si ma simțeam si obosita.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ia niste melatonina sub forma de supliment. Forțează organismul. Pune-te in pat la ora 21-21:30, fără telefon, pc, lumină etc. Nu te va lua somnul, stiu. Va fi chiar un chin. Dar daca reziști, stai cu ochii pe tavan, te invarti cand pe-o parte cand pe alta, la un moemndat vei adormi. În câteva zile, săptămâni, organismul se va adapta. Te vei trezi undeva la orele 5:30-6:30, foarte energic/a.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

5 Dupa masa, hai ca ma depasesti si pe mine happy, nici eu nu ma pot odihni bine noaptea, si toata ziua sunt obosit Cel mai bine dorm de pe la 6dimineata- pana la 13-14 Pm.
Dar tine de obisnuinta, daca o perioada mai lunga gen 1-2 saptamani te pui in pat tot seara si te trezesti dimineata, organismul tau o sa se adapteze.
Dar cand trebuie sa ma trezesc dimineata. pun alarmele sa sune la interval de 5, 10 minute, timp de jumat de ora inainte de ora la care trebuie sa ma scol, bag a cafea, si dau inainte, desi ma simt ca si cum as fi drogat.
Depinde si de motivatie, daca vroiai sa te trezesti numai de test. nu aveai motivatie. Daca era ceva real, aveai motivatie/obligatie gen la scoala nu cred ca mergeai la 5dupa-masa laughing
Un hint, telefonul sa-l pui departe de pat, cu ceva obstacol inainte, ca sa nu dezactivezi alarma asa inconstient inca semi-dormind.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca niste somnifere naturiste astfel incat sa iti reglezi orarul biologic. Eu am luat o saptamana Persedon si acum ma culc linistit pe la 10 seara ca dimineata pe la 5, 6 sa ies la alergat.

Depinde de mai multi factori oricum.

Daca tu te culci la 1 noaptea si te trezesti la 8, 9 nu e de mirare ca ai probleme cu somnul.

Am citit undeva, un studiu facut de neurochirurgi ca cica o ora de somn in intervalul de timp 22:00-00:00, e echivalentul a doua.

Evita sa mananci dupa 8 seara (preferabil ar fi si dupa 6), iti agiti organismul, iar tu cand dormi, el saracu munceste toata noaptea si dimineata simt starea aia de astenie si atonie. Bafta!

| Ale5184 a răspuns:

Daca nu urmezi vreun tratament, incearca sa schimbi si alimentati