| anonim_4396 a întrebat:

Cum scap de cosurile de pe spate? Le am de un an si nu mai trec.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te la un dermatolog si o sa stie el ce sa iti spuna.

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Apa de mare + soarele fierbinte de vară îți vor termina absolut toate coșurile pe care le ai! Acum ce pot să-ți spun? este iarnă!

| xCeline a răspuns:

Lasa pielea sa respire, am avut si eu o perioada si in fiecare vara mergeam la mare, apoi tot anul nu mai aveam probleme... la mine se pare ca era o chestie cu soarele daca stateam la soare cateva zile pielea isi revenea si era ok tot anul, mai apareau cosuri dar foarte putine, la tine e posibil sa fie si din cauza alimentatiei, poate ceva schimbari hormonale...

| dermdoc a răspuns:

Salut,

"Cosurile" de pe spate pot fi acnee sau foliculita cronica (o infectie bacteriana cauzata cel mai des de o specie de stafilococ - auriu, epidermidis, etc). Avand in vedere ca problema persista de un an de zile (s-au incercat tratamente intre timp?) v-as sfatui sa consultati un medic dermatolog pentru un diagnostic corect si un tratament adaptat la varsta, sex, tipul de acnee/foliculita (da, ambele sunt de mai multe feluri) si tipul de piele. Daca doriti mai multe informatii despre acnee: http://primoderm.ro/articole/acneea/

PS: asa cum s-a sugerat, expunerea la soare poate ameliora temporar acneea insa avem 2 probleme: 1. este ianuarie (nu recomand solarul sub nicio forma) si 2. la aprox. 2-3 saptamani dupa expunerea leziunilor de acnee la soare veti avea o "explozie" de leziuni (se numeste acnee estivala).

Succes!