| RalucutzaFarmer a întrebat:

TPU ajutor de alaltaieri ma mananca capul rau de tot si fac numai matreata am o gramada de matreata in par ce asi putea avea.Si mai ziceti-mi cum sa scap de matreata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

In primul rand sa vezi si de unde ti-a venit! cu ce te-ai spalat pe cap ultima data si asa ceva sa nu mai folosesti!
incearca sa folosesti acelasi sampon tot timpul si sa nu il mai schimbi!

Ce trebuie sa faci pentru a scapa de aceasta problema?

In majoritatea cazurilor, matreata se trateaza cu succes folosind sampoane special concepute in acest scop. Produsele anti matreata contin ingredienti activi, precum piritonat de zinc, ketoconazol, climbazol sau octopirox. Daca problema este mai serioasa, medicul dermatolog va recomanda un produs mai puternic.

Cat de des ar trebui sa te speli pe cap? Raspunsul este relativ. Astfel, unele produse sunt concepute pentru spalarea zilnica a parului, in timp ce altele vor fi folosite de 2-3 ori pe saptamana. Este important sa citesti cu atentie instructiunile de utilizare si respecta-le cu strictete.

Specialistii americani in problemele parului si scalpului recomanda folosirea alternativa a produselor speciale pentru combaterea matretii, respectiv a celor obisnuite. Daca vei descoperi ca samponul obisnuit duce la reaparitia matretii, axeaza-te, timp de cateva luni, numai pe un produs special.

Atunci cand folosesti un sampon anti matreata, ai grija ca miscarile de masare a scalpului sa fie lente si blande. Nu uita ca pielea capului este deosebit de sensibila si iritata (doar de aceea ai matreata...). Procedand astfel, vei activa circulatia sangelui la nivelul scalpului si vei exfolia celulele moarte de la suprafata.

De asemenea, nu este indicat sa te vopsesti sau sa-ti faci permanent in perioada tratamentului pentru matreata. Elementele chimice din compozitia acestor produse vor irita si mai mult un scalp oricum sensibil. Cand iti usuci parul, ai grija ca aerul sa nu fie prea fierbinte - desi, cel mai bine este sa-ti lasi parul sa se usuce liber, daca este posibil.

Daca, dupa cateva luni de folosire a samponului anti matreata nu ai scapat de aceasta problema, este recomandabil sa te adresezi unui medic dermatolog.

| Adriana99 a răspuns:

Du-te la farmacie

| AnnaAnnne a răspuns:

Eventual te-ai spalat cu un sampon f.f.f. prost.Am si eu un coleg care este in aceeasi situatie ca si a ta si doamna doctorita de la scoala i-a spus sa-si dea cu otet in cap si dupa aceea sa se clateasca f.bine. si schimbati samponul cu unul anti matreata. Sper ca te-am ajutat

| anonimmm123 a răspuns (pentru AnnaAnnne):

Pozti sa scapi de matreata cu ajutorul unui pieptene f.f.f. des dupa ce te.ai dat cu : o masca alcatuita din o lingura de zeama de lamaie, un galbenus so o cana mica de iaurt simplu

| RalucutzaFarmer explică:

Nu o sa-ti dau acum fundita mai vreau savad cateva raspunsuri ca sa am din ce sa aleg ok?