| anonim_4396 a întrebat:

Știu că este o întrebare jenantă, dar i se poate întâmpla oricui. Mă mănâncă capul îngrozitor, și m-am pieptănat cu un pipetăn des și sunt păduchi, ori am luat de la cineva ori am făcut. Eu mă clăteam doar într-o apă și mai rămânea șampon. Am 17 ani, ce ar trebui să fac ca să scap? Să dau cu oțet sau gaz? Am folosit șampon antii-mătreață și cred că de la el am făcut!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Paduchi nu faci de la sampon! tongue Le-ai luat din parul cuiva, care le-a avut.
Ai doua posibilitati: mergi la o farmacie si ceri solutie anti-paduchi SAU - daca ai acasa - faci o solutie 1:1 di petrol lampant si apa.
Cu ambele solutii procedezi astfel:
1. Iti freci intregul par din cap cu solutia
2. Legi strans capul pentru 20-30 minute cu un prosop mare, sa nu scape nici un animalut
3. Iti piepteni capul cu un piapten des, sa scapi de toate mortaciunile
4. Iti speli bine capul cu apa calda si sapun de rufe.

Dupa 8 si 15 zile repeti tratamentul (1-4), pana ce scapi complet si de noile geberatii, iesite din oule depuse.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://bit.ly/2vtMaw2

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai luat de la cineva care are păduchi, nu ai facut tu de la vreun șampon anume, daca ai părul lung singura solutie ca sa scapi de păduchi este sa te tunzi scurt, periuță ca băieții, si asa scapi de păduchi, ca daca ți părul lung nu scapi de păduchi se inmulțesc de la transpiratia capului.

| Andreea930 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am părul foarte mediu, îl am scurt puțin gen bob! Așa m-a tuns frizerița. Și nu mi-a plăcut cum m-a tuns așa. Eu i-am zis doar până la umeri. Este mediu cam așa, nu l-am avut niciodată prea lung. Pentru că nu îmi crește!

| Andreea930 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Încerc cu oțet, dacă scap! Dacă nu trec pe la farmacie. În nici un caz nu vreau să mă tund ca băieți scurt, mai mă tundea unchiul meu când eram mică și de-abia îmi creștea, și îmi era că numai crește deloc.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cauta un sampon/solutie de dat pe cap pentru problema asta.
Daca nu, gaz lampant. Se gaseste la magazinele cu materiale de constructii, si face bine parului, din cate imi aduc aminte. Doar ca mirosi a tractor accidentat o vreme, daca il folosesti.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Unde aș putea să caut? Decât la farmacie

| gabicoo a răspuns:

Cu gaz lampant se tratau bunicii și străbunicii noștri. Nici nu cred că mai există așa ceva. La ei avea efect.
Cel mai bine e să treci pe la farmacie și să cumperi un șampon pentru pediculoză/păduchi.

| Andreea930 a răspuns (pentru gabicoo):

Despre gaz am auzit că îți arzi părul

| Anonimmmmaaa a răspuns:

Poti sa îți iei de la farmacie un șampon împotriva parazitiilor...