| RAY a întrebat:

Cum sa lupt cu dependenta asta de dulciuri?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu conteaza ce maninci, conteaza cat maninci, deci conteaza f mult cantitatea. Poti manca numa ce-ti place dar putin, aia e tot, ala e secretu ca sa slabesti, sau sati mentii un corp in normal.Eu de ex maninc odata pe zi atat, dar si atat este prea mult, la ce efort depun.Treb sa ne gandim ca nu mai suntem copii. Daca te uiti la copii, pai aia au activitate f intensa, zilnic alearga, se joaca, cand esti copil toata ziua te misti, nu ai stare deloc.De aia copii arata cum arata.Cand esti deja adult, trebuie sa muncesti, nu mai ai gasca aia de copii cu cafre sa te joci, nu mai ai acel cherf de joaca, vin alte preocupari si astea atrag dupa sine o viata mai putin activa, asta ducand la cresterea in greutate datorita ca tu iti schimbi doar stilu de viata nu si cel alimentar.Continui sa maninci la fel ca si atunci cand aveai activitate mare,sau chiar maresti alimentatia,pentru ca ai cu ce cumpara si esti matur, vezi multe, esti tras, de cele mai multe ori iti permiti, astea te fac happy, dar centurile se aseaza asa staturi straturi.
Redu mesele la una pe zi dar nu asa sa maninci mult sa te simti plin.Saeara baga un fruct dar nu multe
Tine minte orice bagi in gura se numeste mancare, sucuri nu mai bea, foloseste apa chiar daca ruginesti laughing
Ocuoa timpul cu o activitatea din aia cafe te face sa uiti sa mai si maninci si dupa o luna o sa spui wow asa arat? asta o sa te intrebi.

22 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Ocumpandu-ti timpul liber cu ceva ce-ti place si care sa te faca sa uiti de dulciuri happy

| RAY explică (pentru lpavel):

Crede-ma ca nu am timp mult liber, dar imi vin niste pofta extra, mai ales dupa masa dupa ora 4

| lpavel a răspuns (pentru RAY):

Te cred ca nu ai timp liber dar ocupa-ti minte cu ceva mai interesant care te face sa uiti iar daca-ti amintesti, ignora acea pofta si continua-ti activitatea! Trebuie sa ai o ambitie de fier altfel nu rezisti happy

| RAY explică (pentru lpavel):

O sa cumpar cioco neagra si asa obosit ma simt apoi, acum simt ca sunt mort

| lpavel a răspuns (pentru RAY):

Pai si aia face parte din dulciuri... happy ia o guma de mestecat sau altceva cu putine calorii!

| SilentRain a răspuns:

Hey Ray ia uite ce am eu aici hi-hi-hi, melodia ta preferata smug
Ce mai face Madalina?
https://youtu.be/_Lpk02gmS2M

| RAY explică (pentru SilentRain):

0755 280 351 intreab o personal, nu sunt avocat ei, de multi ani nu am mai vorbit cu ea, nu stiu si nu ma intereseaza ce face, e moarta pentru mine

| RAY explică (pentru SilentRain):

Dar iubi tau cmf?

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

0734 737 485 intreaba-l personal, nu sunt avocata lui, de multi ani nu am mai vorbit cu el nu stiu si nu ma intereseaza ce face

| mentholinks a răspuns:

Cu sabia.

| drutzix a răspuns:

Apuca-te de droguri si nu o sa mai ai bani sau chef de dulciuri laughing
Nu stiu, rezista.

| RAY explică (pentru drutzix):

Misto in fapt zaharul are efecte ca heroina

| drutzix a răspuns (pentru RAY):

Macar heroina slabeste laughing

| RAY explică (pentru drutzix):

Asa e man, zaharul asta blestemat are mii de calorii plus ca dau in diabet

| relian a răspuns (pentru RAY):

Nu dai in diabet si nici nu te ingrasi de la dulciuri. Diabetu nu se face de la zahar, diabetu este o disfunctie a unui organ.De ingrasat mancarea te ingrasa,carnea, vegetale alte chestii, zaharu este folosit imediat de organism, iar restul ce maninci aia se depunelaughing deci ramai la dulciuri dar sari peste mese si asa nu o sa ai probleme. Orice cai dulce cai amar, sarat sau mai stiu eu cum se face energie, iar ce ramane este depus ca grasime. Poti sa maninci salata la greu tot te vai ingrasa laughing dar oamenii cred ca suncile se depun din cauza zaharului sau a grasimii consumate.Si iarba daca consumi si e prea multa tot te ingrasa.
Deci ramai la ciocolate si uite de mese, rezolvi problema asa.

| RAY explică (pentru relian):

Man e prea mult, am 86 kg la 1, 65 am deja depresie

| relian a răspuns (pentru RAY):

Naspa man,ce sa zic nu mai manca frate,manainca ciocolata si atat, nu mai manca mancare.Dar nu baga in tine ciocolata toata ziua ca e de rau, adica nu ca patesti ceva dar te ingrasi.Tu probabil nici efort nu faci, sau la ce efort faci maninci mult de tot. Orice bagi in gura se numeste mancare, absolut orice.Eu am 1.75 si cred ca am 70 sau 75 kg.Am avut si 80 dar ma simteam naspa gras.Dar na tu stii ce faci.Singura modalitate sa slabesti este mancarea, sa maninci f putin, fctie de efortul depus.Nu exista alta modalitate sa slabesti.

| RAY explică (pentru relian):

Ai dreptate man, as vrea o dieta man, ce sa manc zilnic?

| relian a răspuns (pentru RAY):

Nu conteaza ce maninci, conteaza cat maninci, deci conteaza f mult cantitatea. Poti manca numa ce-ti place dar putin, aia e tot, ala e secretu ca sa slabesti, sau sati mentii un corp in normal.Eu de ex maninc odata pe zi atat, dar si atat este prea mult, la ce efort depun.Treb sa ne gandim ca nu mai suntem copii. Daca te uiti la copii, pai aia au activitate f intensa, zilnic alearga, se joaca, cand esti copil toata ziua te misti, nu ai stare deloc.De aia copii arata cum arata.Cand esti deja adult, trebuie sa muncesti, nu mai ai gasca aia de copii cu cafre sa te joci, nu mai ai acel cherf de joaca, vin alte preocupari si astea atrag dupa sine o viata mai putin activa, asta ducand la cresterea in greutate datorita ca tu iti schimbi doar stilu de viata nu si cel alimentar.Continui sa maninci la fel ca si atunci cand aveai activitate mare,sau chiar maresti alimentatia,pentru ca ai cu ce cumpara si esti matur, vezi multe, esti tras, de cele mai multe ori iti permiti, astea te fac happy, dar centurile se aseaza asa staturi straturi.
Redu mesele la una pe zi dar nu asa sa maninci mult sa te simti plin.Saeara baga un fruct dar nu multe
Tine minte orice bagi in gura se numeste mancare, sucuri nu mai bea, foloseste apa chiar daca ruginesti laughing
Ocuoa timpul cu o activitatea din aia cafe te face sa uiti sa mai si maninci si dupa o luna o sa spui wow asa arat? asta o sa te intrebi.

| munteanuionvictor a răspuns:

Și mie îmi plac dulciurile. Mi se pare destul de ușor să nu fac abuz. Ca să lupți cu dependența de dulciuri, trebuie să te gândești în primul rând la sănătate. Poți opta pentru dulciuri sănătoase:fructe, halva, etc.

| veryhonest a răspuns:

Te victimizezi si ii spui sa te lase in pace.

| edesign101 a răspuns:

E bine sa nu incerci brusc sa te lasi de aceasta dependenta ci sa incerci treptat sa faci altceva atunci cand iti vine sa mananci dulciuri. Cu truda si perseverenta vei reusi sa iti indeplinesti dorinta!