| maxim789 a întrebat:

Cum scapi de depresie, sa nu ai?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Intrebi psihiatrul care te-a diagnostic cu aceasta boala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te poți gândi ca fapt divers, la copii africani. De obicei, așa ies eu din depresie. Cel puțin noi avem o masa caldă in fiecare seara, nu-i așa? big grin
Uite, lumea e rea, și exista multe supărări care te vor frământa de acum încolo. Problemele simbolizează viața. Soluțiile spre rezolvarea problemelor ne oferă acea urma de umanitate. Fără umanitate, fără sa simțim am fi niște roboti ipocriți, deși mai mult decât atât, am ajuns in pragul in care calculatorul gândește mult mai bine decât omul, și simte mult mai multe decât acesta - deși calculatorul este controlat de om, ironic, nu?

Vezi unde e acea "problema" care îți da bătăi de cap, și confrunt-o! Cu cât aștepți mai mult, cu atât povara va fi mai grea!

Mulți spun ca psihologul nu e necesar, sau dacă vizitezi un psiholog înseamnă ca esti frustrat. Ei bine, eu nu o sa-ți recomand un psiholog ca sa treci peste astfel de probleme. Îți recomand un prieten și o îmbrățișare calda! Iar dacă nu ai niciuna dintre acestea la momentul actual, atunci eu sunt aici pentru tine! happy

Așa ca, revino aici și oferă-mi mai multe detalii, ca sa te pot ajuta happy

Vizionează un film amuzant, fa-ți popcorn și relaxează-te, iubește chiar și dacă treci printr-o perioada mai grea! Depresia impune o stare de supărare, Tristețe. Dacă înveți sa-ți controlezi sentimentele, nu vei mai trece prin astfel de perioade, garantez. Concentrează-te asupra unui singur sentiment și tine-te strâns de el. Atașează-te de o persoana și nu-i da drumul. Niciodată!
Mult succes și o îmbrățișare calda și o vorba buna de la mine :*

| wpetterssone a răspuns (pentru anonim_4396):

Răspunsul este frumos, însă cei care suferă de depresie nu pot exprima ceea ce simt prin cuvinte, ei nu înțeleg de ce nu își pot exprima trăirile și se ajunge la alte chestiuni.
Psihologul a terminat Facultatea de Psihologie, el este terapeutul, însă, psihiatrul a terminat Facultatea de Medicină, el este doctorul care are dreptul de a diagnostica și de a prescrie tratament, dacă este cazul.

| teo530 a răspuns:

Nu poti reusi singur, iti trebuie familia si prietenii sa te ajute, sa te asculte. Iesi mult afara in parc sau la alergat cu cineva de preferabil. De asemenea mereu este binevenit un drum la psiholog. Bafta!

| Ionozec20 a răspuns:

Un psiholog te poate ajuta cât și sfaturi din partea oamenilor apropiați, sau videoclipuri legate de așa ceva. Sa treci cu bine peste asta!