| Effyyyy a întrebat:

"Cum scapi de suparare, si depresiehappy?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Akid a răspuns:

Te gandesti la posibile rezolvari ale problemei pe care o ai. Discuti cu prietena/prietenul/prietenii. Faci cat mai multe lucruri ca sa scapi de depresie. sa uiti. Asculti muzica (vesela), iti sugerez de asemenea sa te uiti la filme amuzante. De exemplu Mr. Bean. Eventual, daca preferi comedia romaneasca te poti uita la in puii mei, mondenii si ce mai gasesti pe net! Sper ca te-am ajutat.big grin

| deliaa_5419 a răspuns (pentru Akid):

Sau la Mo si foca!hee hee

| Akid a răspuns (pentru deliaa_5419):

Adevarat Delia! laughing)

| deliaa_5419 a răspuns (pentru Akid):

hee hee

17 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Te impusti

| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

● 1 Te opresti in a cere sfaturi altora cel putin trebuie sa fie persoane de incredere.

● 2 Fiecare are alta mentalitate deci ce a mers pentru altul nu merge neaparat si pentru tine.

● 3 Exploreaza toate posibilitatiile pe rand si oprestete la ceea ce merge.

● 4 Mai bine ai citii experiente de viata ale strainilor si forumuri decat sa cauti raspunsuri pe TPU aici multi nici nu stiu ce inseamna depresie.

● 5 Incepe prin a face schimbari si ascultati instinctele chiar daca prin asta trebuie sa i suprimi pe alti.

| GabiiHaș a răspuns:

Te uiti in oglinda si vorbesti cu tine insuti despre orice.

funda?

| daηă a răspuns:

Zambind happy

| Jessicaby a răspuns:

` gindeste-te doar la ceea ce e mai frumos, zimbeste fii mereu pozitiva, distreazate si Prinde curaj, trage aer in piept Exista lucruri pe care le poti face tu pentru tine si oameni de care ai nevoie. Exista, la randul lor, oameni care au nevoie de tine si pe care ii poti ajuta. 1. Sprijin - Prietenii au un rol foarte important. Trebuie sa fie cineva in viata ta in care sa ai incredere si cu care sa poti vorbi despre ce te supara. Persoana aflata de cealalta parte de baricadei trebuie sa stie sa te asculte si sa te sprijine, fara sa te condamne si fara sa te judece. Vorbeste, nu te inchide in tine, nu te izola. Accepta ajutorul celor din jur si recunoaste-l cand ti se ofera. Unii nu-ti vor spune "vreau sa te ajut", ci te vor scoate la o plimbare, te vor invita la o petrecere, intr-o excursie, undeva in aer liber, intr-un mediu in care te simti bine.

| rebeca7599 a răspuns (pentru Jessicaby):

D3 acord. Meriti Funda!

| EmaEmax a răspuns:

Trebuie sa-ti gasesti ceva de facut, de exemplu incearca sa citesti o carte, sa prepari o prajitura sau sa faci o plimbare in parc.Gandeste-te numai la lucruri bune, incearca sa fi pozitiva si sa vezi partea buna a paharului intotdeauna, astfel vei zambi mai des si vei fi foarte fericita. Spune-le ce ai pe suflet prietenilor sau parintilor, ei s-ar putea sa te inteleaga si sa-ti dea un sfat care chiar sa te ajute.

| Kyrie a răspuns:

Nu se cunoaste din cuvintele tale ca detii asa ceva, numai vorbii prostiiwinking, depresia te face sa plangi zilnic si sa urast oamenii, chiar sa te gandesti la sinucid desi esti constient/a, pierzi auto-controlul, plangi in public involuntar, constietizezi la nivel psihologic ca esti superior/ara fata de ceilalti din jurul tau la nivel emotional happy

NUMAI VORBII PROSTII! ce ai tu probabil e doar o simpla amagire de moment

| AlexCrb a răspuns:

La o bere rece cu prietenii

| Pitbull305 a răspuns:

Iesi cu prieteni in oras sau uitate la un film bun dar in nici un caz bautura.

| helen45132 a răspuns:

Depresia stiu la sigur ca trece facand sport, o emisiune bazata pe cauze reale a facut acest experiment pe cateva persoane ce sunt in depresie de ani si, antrenandu-se la sala de sport sau altundeva nu mai sun asa, li s-au schimbat modul de viata, sincer, chiar asa si e, cat despre suparare eu cred ca persoana care ti-a creat aceasta stare trebuie iertata, nu e nevoie sa iti cheltui energia pe asa ceva, ok? muulta bafta in continuarewinking

| gabitu12 a răspuns:

Ia-ti un catel sa vezi cum uiti de toate

| Dj7EdWarDD a răspuns:

Fumezi o tigara si gara!hee hee

| elena7 a răspuns:

Eu zic sa-ti ocupi timpu' cu ceva care iti place ca sa uiti de problema pe care o ai sau poti sa te plimbi sa faci ceva distractiv, vorbeste cu prietena ta cea mai buna si sigur te va ajutalove struck