| Cr7adi a întrebat:

Cum se creste tensiunea pe cale naturala? Sunt baiat am 17 ani si am tensiunea 105/65 destul de mica,vad mai incetosat si un pic mai obosit, in rest nimic grav.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Band suficient de multe lichide (1500-2000 ml/zi, apa, ceaiuri, ciorbe, supe) si mancand usor sarat. http://www.i-medic.ro/boli/hipotensiunea-arteriala

suntserios
| suntserios a răspuns:

Hidrateaza te si fa miscare.

| Generalul a răspuns:

Tensiunea ta e buna, nu ai de ce sa-ti faci griji. Daca nu e vorba doar de o perioada de stres/oboseala simptomele tale pot fi inceputul unei probleme de vedere.

| tpumember98 a răspuns:

Tensiunea ta are valori normale daca se afla intre 90/60-120/75. Asa ca nu trebuie sa te ingrijorezi. Daca vezi incetosat poate fi o problema de vedere, iar oboseala poate avea multiple cauze. Tensiunea ta nu e mica si sunt sigur ca nu asta e problema si ca nu trebuie marita. Problema ar fi cu vederea incetosata, dar e posibil sa treaca si asta de la sine; daca nu du-te la oftalmolog sa vezi ce e. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| tpumember98 a răspuns:

Tensiunea este normala daca se afla intre 90/60-120/75. Asa ca nu trebuie sa iti faci griji din aceasta cauza. Oboseala poate avea multiple cauze, dar iti sugerez un supliment de vitamine (in special calciu si magneziu). Problema ar fi cu vederea, daca continua ar fi bine sa mergi la oftalmolog sa vezi ce e de facut. Sper ca te-am ajutat!

| Cr7adi explică (pentru tpumember98):

Am fost la oftalmolog si sunt perfect din punctul ala de vedere...

| tpumember98 a răspuns (pentru Cr7adi):

Imi cer scuze ca am postat raspunsul de doua ori, dar nu eram sigur daca a fost transmis prima data. Vederea incetosata poate fi cauzata si de alti factori, nu numai de boli ale ochiului, daca doctorul zice ca nu ai nimic la ochi, e posibil sa fie o alta cauza, dar asa cum ti-am spus, nu trebuie sa te ingrijorezi ca sigur nu e din cauza tensiunii arteriale. Daca se agraveaza simptomele mergi la un medic.

| FµñkÿPµñkÿ a răspuns:

Poate eşti puţin obosit dar si stresat.