| Kattth a întrebat:

Am tensiunea mica mereu...E asa grav? Nu pot bea cafea ca nu imi place. happy ce pot face sa o mai cresc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa o cafea asa cum iti sppun eu: La un ibric normal de cafea plin cu apa pui trei loingurite de cafea, cauti cafea cu ciocolata sau Fortuna care are o aroma deosebita si e si mai slaba.Si...e doar 3 lei punguta.Scrie pe ea, Fortuna Crema.

Deci la un ibric de cafea, trei lingurite de zahar, lasi sa dea in clocot, dai deoparte si pui si trei lingurite cu varf normal de cafea.Amesteci bine si o mai pui pe foc pana aproape sa dea afara.Deasupra,pentru ca sa coboare imediat zatul, pui un pic de apa.In halul asta iese o cafea limpede, un ceai de cafea.Asa facem si eu si iubita, mai ales ea.Da, tot in vara atunci cand se deshidrata din cauz caldurii a avut si ea probleme, mai ales cu dintii din cauza lipsei de viamine i-au ...cariat cativa dinti din fata pentru ca asa se intampla.Cand corpul nu mai are viamine consuma din oase din smaltul dintilor,etc.
Incearca maine de dimineata,in halul care ti l-am spus eu iese o cafea potrivit de dulce,un fel de ceai daca mai pui si putina apa desupra si lasi sa cada zatul la fund. Iubitei,medicul i-a spus un pic mai multa sare in mancare dar nici ei nu-i place sarat, insa puteti incerca sa mancati regulat branza de dimineata pe langa micul dejun. plus de asta chiar a intrebat de consumul cafelei si dr. ia sus ca ii chiar prinde bine dar sa nu exagereze. Te poti duce insa la un medic, altul decat medicul de familie pentru a fi sigura. Vitamine tot prescrie, dar mai bine sunt fructele. Apropo, m-a secat la buzunar cu fructele. Lol.

18 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Poti face ceea ce iti va spune medicul.

| Kattth explică (pentru neutrino):

Medicul mi-a zis ca e ok.Ca si ea o are mica si nu face nimic in privinta asta.Nu e medic cardiolog am fost doar la medicul de familie.

| mont a răspuns:

Bea coca-cola daca iti place. Sau incearca mai multe feluri de cafea si cu siguranta o sa gasesti unul care sa fie pe placul tau. big grin Nici mie nu mi-a placut la inceput cafeaua, dar m-am obisnuit cu ea si acum imi place, incearca cafea 3 in 1.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Si iubita mea are tensiunea mica, i-a gasit 9 cu nu stiu cat si avea stari de lesin etc.
In cazul asta eu zic sa nu te iei de bautura, cum zic cei de mai sus, vinul are si el rostul lui la o varsta mai...mare nu acum.
Medicul i-a recomandat iubitei mele vitamine si miscare. Miscarea,exercitiul fizic sau miscarea din timpul lucrului accelereaza bataile inimii ceea ce duce si la marirea tensiunii. Dupa un timp,inima se va invata sa pompeze in acel ritm.

Ai grija, am vazut ca vrei sa incerci cu vinul dar creeaza dependenta fara sa vrei, pe motiv ca esti cu tensiunea mica, vei vrea sa bei si chiar cand nu trebuie.Da-l incolo de alcool.O sampanie la miezul noptii de revelion si atat. Apropo, poti incerca vinul fiert cu scortisoara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai intrebat daca e grav.pai cam e grav pentru ca la o cadere de calciu cazi automat si tu, nu vreau sa te sperii dar cam asta se intampla.

| Kattth explică (pentru anonim_4396):

Mersi de sfat.Am avut si eu o cadere mare de calciu in vara si mi-a fost rau 3 luni cam asa pana mi-am revenit deci stiu ce zici.o sa incerc sa fac mai multa miscare, de baut nu ma apuc ca nu imi place.

| Otto2014 a răspuns:

Mergi la medic!

| matrix100 a răspuns:

Oare sportul nu te-ar ajuta? scuze ca raspund cu o intrebare la alta intrebare

| aDEeLAa a răspuns:

Mananca in fiecare zi o boaba de mustar ( sau piper ) nu-mi mai aduc aminte. am invatat la bio 'batting eyelashes

| pisicutzza990 a răspuns:

Daca nu poti sa bei cafea, mananca ceva acru sau sarat.

| LarissssaMagdiiiiiiiiiiii a răspuns:

Bea putin suc acidulat

| Kattth explică:

Va multumesc de raspuns.Nu pot sa mananc prea sarat ca mi-a iesit la analize ca am sodiul cam mare.O sa incerc cu putin vin rosu dar nu foarte des sa nu devina obicei.

| Kattth explică:

Va multumesc mult de raspunsuri.Cred ca 20 min de sport pe zi ma vor ajuta big grin

| Kattth explică:

In loc de cafea dimineata nu as putea sa beau un ceai negru? Am inteles ca este ca si o cafea dar nu stiu daca si creste tensiunea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kattth):

Fa o cafea asa cum iti sppun eu: La un ibric normal de cafea plin cu apa pui trei loingurite de cafea, cauti cafea cu ciocolata sau Fortuna care are o aroma deosebita si e si mai slaba.Si...e doar 3 lei punguta.Scrie pe ea, Fortuna Crema.

Deci la un ibric de cafea, trei lingurite de zahar, lasi sa dea in clocot, dai deoparte si pui si trei lingurite cu varf normal de cafea.Amesteci bine si o mai pui pe foc pana aproape sa dea afara.Deasupra,pentru ca sa coboare imediat zatul, pui un pic de apa.In halul asta iese o cafea limpede, un ceai de cafea.Asa facem si eu si iubita, mai ales ea.Da, tot in vara atunci cand se deshidrata din cauz caldurii a avut si ea probleme, mai ales cu dintii din cauza lipsei de viamine i-au ...cariat cativa dinti din fata pentru ca asa se intampla.Cand corpul nu mai are viamine consuma din oase din smaltul dintilor,etc.
Incearca maine de dimineata,in halul care ti l-am spus eu iese o cafea potrivit de dulce,un fel de ceai daca mai pui si putina apa desupra si lasi sa cada zatul la fund. Iubitei,medicul i-a spus un pic mai multa sare in mancare dar nici ei nu-i place sarat, insa puteti incerca sa mancati regulat branza de dimineata pe langa micul dejun. plus de asta chiar a intrebat de consumul cafelei si dr. ia sus ca ii chiar prinde bine dar sa nu exagereze. Te poti duce insa la un medic, altul decat medicul de familie pentru a fi sigura. Vitamine tot prescrie, dar mai bine sunt fructele. Apropo, m-a secat la buzunar cu fructele. Lol.

| ali23082003 a răspuns:

Uite ce am gasit pe internet:

Adaugarea de sare in alimentatie. Este bine-cunoscut faptul ca in general recomandam reducerea aportului alimentar de sare, deoarece creste tensiunea arteriala. La hipotensivi insa, se poate creste usor consumul de sare, daca nu au si alte afectiuni asociate care contraindica acest lucru.
Consumul suficient de lichide. Acestea cresc volumul sangvin si previn aparitia deshidratarii, fiind foarte importante in tratarea hipotensiunii.
Purtarea ciorapilor elastici medicinali. Folositi indeosebi de pacientii cu varice, pot fi utili si in tratamentul hipotensiunii, prin reducerea volumului de sange care stagneaza in venele picioarelor.
Anumite medicamente pot fi utile pentru tratarea hipotensiunii arteriale care apare la ridicarea in picioare, afectiune numita hipotensiune ortostatica.
Alte masuri recomandate pentru reducerea simptomelor tensiunii

Sper sa te ajute happy

| cozy1992 a răspuns:

vin rosu, cel mult 2 pahare

| OVIDIUS79 a răspuns:

Vin rosu, un pahar la masa.....sau sirop de coacaze negre de la farmacie...

| Георге a răspuns:

Indrumarea mea este sa iai cite un pic vin rosu de casa el ridica adrenalinul in singe sil roseste care normalizeaza tensiunea la persoanele cu tensiune mica, aceasta metodaeste probata de unchiul meu care na baut toata viata si acum la 57 de ani a incup cu incetul si isi revine___mai am o metoda asta e de la bunica cum s-ar zice dimineata pe stomacul gol se maninca usturoi cu apa el la rindul sau va regula totul...succese sa fii mai activa in viata)