| mariapetrescu7 a întrebat:

Cum se manifesta anxietatea? Și cum scăpăm de ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Amuzanta partea cu scapatul de anxietate.

În primul rand anxietatea poate fi de mai multe feluri.Adica sociala,generala etc,iar în general se manifesta prin stări de neliniste,griji,stres și de cele mai mult ori nefondate.
Îți faci griji din nimic,ai mereu frici deși poate nici nu ai de ce și toate astea se manifesta pe lângă o stare de agitație psihica,și prin anumite stari fizice cum ar fi: tremur,palpitații, transpirații, dureri de burta, de cap, ameteli...

Eu am anxietate sociala și generala (asta mai puțin, dar sociala 100%).
Ceia ce inseamna ca îmi vine foarte greu sa interacționezi cu oameni străini, sau sa socializez.Am mereu teama aia de a nu ma face de ras, de a nu face ceva suficient de bine etc.

De scapat de ea poți sa întrebi un medic.Iti va da cel mult pastile.Dar nu garantează nimic.

| Adina5 a răspuns:

Anxietatea poate fi definită ca o stare de neliniște, îngrijorare sau frică excesivă, care poate afecta gândirea, comportamentul și emoțiile. Manifestările anxietății pot fi diferite de la persoană la persoană, dar pot include simptome fizice, cum ar fi palpitații, tremur, transpirație excesivă, probleme digestive sau tensiune musculară. Alte simptome pot fi reprezentate de gânduri sau sentimente negative, precum teama de eșec, neliniștea sau anticiparea unor evenimente negative. În general, anxietatea poate fi clasificată în două tipuri: anxietatea generalizată și tulburările de anxietate.

În ceea ce privește modalitățile de a face față anxietății, există mai multe opțiuni disponibile. Psihoterapia este una dintre cele mai eficiente și recomandate abordări, deoarece poate ajuta persoana să înțeleagă și să-și gestioneze mai bine anxietatea. Terapia poate include metode de relaxare, tehnici de respirație, identificarea și schimbarea gândurilor negative sau a schemelor de gândire defectuoase.

Activitatea fizică regulată este de asemenea benefică pentru a face față anxietății. Exercițiile fizice pot elibera endorfine, substanțe chimice care ne fac să ne simțim bine și care pot ajuta la reducerea nivelului de stres și anxietate. În plus, exercițiile fizice pot ajuta la îmbunătățirea stimei de sine și la dezvoltarea unui sentiment de control asupra propriei vieți.

Unele alte modalități de a face față anxietății includ terapia prin artă sau muzică, meditația, terapia prin masaj sau reflexologie și tehnici de relaxare, cum ar fi yoga sau tai chi.