| anonim_4396 a întrebat:

Cum se numesc acele persoane care nu simt durerea trupului?
Spre exemplu, pe mine când mă atinge cineva în anumite zone (gât, claviculă, picioare) nu simt când mă atinge. De asemenea, când mă lovesc, nu simt.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Ciudatul sau omul de fier, otel.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

Anesteziate total. Nesimtite. Morti.
Acolo e os "mort". Insa daca dai cu ciocanul ai sa simti durere. laughing

| Petrovic a răspuns:

Ai putea avea o formă a SPD?
LINK: http://9vremparinti.ro/......enzoriala/

| Deserth a răspuns:

Se spune ca esti nesimtit

| anonim_4396 explică (pentru Deserth):

Nu cred.

| Namaparissia a răspuns:

E o boala... poti gasi pe Youtube, este foarte oericuloasa, consulta imediat un doctor!

| Avaricum a răspuns:

Absenta senzatiei dureroase se cheama analgezie. De exemplu poti intr-o operatie sa te tina pe un anestezic dar pe nici un analgezic, caz in care vei simti tot, dar nu ai putea sa faci nimic.

In anumite zone ale corpului (vb de piele) terminatiile nervoase sunt mai rare (spate, trunchi) spre deosebire de palme si buze.
Cat despre interiorul corpului, durerea constienta nu apare decat in traume severe si alte afectiuni care implica lezarea de tesuturi.
Pe langa asta, si tu esti ceva mai "nesimtit"
Daca nu simti nimic oricat de tare te lovesti intr-o anumita zona, poate fi o problema neurologica, cu nervul responsabil

| SecretDarky a răspuns:

Păi dacă nu simți nimic atunci ești nesimțit LOGIC laughing