| anonim_4396 a întrebat:

Cum te simți când ai o paralizie în somn? Dimineața când va treziți sunteți speriați? Afectează sănătatea? Cum vi s-a manifestat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

E o deviere a paraliziei care apare in mod natural in timpul somnului REM, din cauza naturii viselor creierul se deconecteaza de corp sa nu sari prin casa.

Practic iesi din vis dar nu se "reconecteaza" creierul la corp si ai niste momente in care te simti paralizat.

Cel mai bun lucru pe care il poti fac e sa stai calm si sa astepti sa treaca, panica nu ajuta la nimic, e normal, nu afecteaza sanatatea in rest si cauzele nu prea sunt stiute.

| PsyhoChild a răspuns:

Pai te simti ca si cum ar sta mcgregor pe tine. Ti se trezesc numai ochii, creierul nu. Nu-ti poti misca carpul deloc, incepi sa tremuri, poti experimenta iluzii in unele cazuri. Dureaza vreo 10-30 de secunde toata chestia dar in alea zici ca ti se zbate corpul intre viata si moarte.
Nu afecteaza sanatatea.

| anonim_4396 explică (pentru PsyhoChild):

Existe metode prin care un om care nu a suferit niciodată de asa ceva sa o experimenteze?

| PsyhoChild a răspuns (pentru anonim_4396):

Se poate intampla oricui in orice moment cand doarme