| laura_2327 a întrebat:

Cum va protejati de gripa porcina?
sunteti ingrijorati de extinderea ei pe harta romaniei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| JustMeFlory a răspuns:

Imi e frica! Sincer! De protejat ma protejez mai putin doar ma spal pe maini si de obicei cand sunt in aglomertaie port un fular la gat.Am facut gargara cu apa calduta sarata, ca am citit ca virusului ii ia cateva zile sa se instaleze si daca faci gargara dispare.Si am baut cat mai multe ceaiuri deorece virusul poate ajunge in stomac si acolo nu se poate dezvolta. Oricum sper sa nu ma imbolnavesc de asa ceva.

| Silvia a răspuns:

Nu ma panichez.Este intr-adevar, o problema destul de mare, dar eu sunt putin inconstienta poate si nu imi este frica.Stiu ca nu ma voi imbolnavii tocmai eubig grin.
La scoala ne-a zis sa ne cumparam masti de protectie, dar azi nu am gasit la farmaciebig grin.Cica aduc maine...De luni o sa port si eu masca...la scoala si o sa ma spal in fiecare pauza pe maini.Si de fiecare data cand intru in casa ma spal pe maini...
Ehh`...trecem noi si peste astaoh go on.big grin

| arysa a răspuns:

Sunt extrem de ingrijorata dar pana acum nu am luat masuri(decat spalatul pe maini) pentru ca in oras nu s-a depistat niciun caz. Dar daca se va depista o sa-mi iau masca si altceva nu stiu, astept cu nerabdare vaccinul.

| deejayra a răspuns:

Eu nu prea imi iau masuri exagerate de siguranta...doar ma spal pe maini. Oricum nu inteleg cum se poate extinde o gripa atat de mult, ca deh, e doar o gripa si se extinde la fel ca oricare alta.De ce sa ma protejez cu masti, batistute, etc etc, si dupa aia sa ma calce tramvaiu si sa regret("ia uite ma nu am murit de gripa de care m-am protejat si mor calcat de tramvai... ntz ntz)

| iri a răspuns:

Vorba lu Mitica de la Liga: "Tot gripa e, dar noi o facem porcina, aviara, canina, elefantica..."
Cum ma protejez? Nicicum... totusi sunt ingrijorata cat de cat de extinderea ei in tara deoarece poate avea urmari nedorite cum ar fi interzicerea desfasurarilor meciurilor, concertelor, spectacolelor, etc.
E enervant ca sa face mare tam-tam din toata chestia asta, cum a fost si cu "gripa aviara"... ieseai din oras cu masina, dadeai de niste omuleti imbracati ciudat care cu aparaturi la fel de ciudate iti stropeau masina cu apa chioara... ca nu erau prosti sa cheltuie banii de la primarie pe tot feluri de substante.
Trece si gripa asta "porcina", nu va faceti griji... oh go on

| M.madallina a răspuns:

Eu sunt foarte ingrijorata! ieri ma apucasem sa spal clantele usilor, intrerupatoarele si am dezinfectat tastatura si mouse-ul.de asemenea ma spal din ora in ora pe maini

| Orannginna a răspuns:

Ah...cat m-am saturat de gripa asta! :-&
Cu toate astea, mi-am luat cateva masuri de precautie: mi-am luat ceva suplimente care sa'mi intareasca sistemul imunitar (echinaceea, spirulina si ulei de catina), ma spel foarte des si incerc sa ma feresc de persoanele gripate. Fac toate astea mai mult la indemnul parintilor, recunosc big grin. Dar totusi, asta este un virus normal care a suferit modificari, imi e destul de greu sa cred ca poate provoca atatea "daune". happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei nu sunt. Extinderea se va face conform planului OMS. Ei i-au dat drumul din laborator, ei vor decide cat se va extinde. Siingura n-a aparut, la fel cum n-a aparut nici SIDA, nici Ebola, toate sunt experimente genetice de laborator cu un anumit scop. Vanzarea medicamentelor, otravirea populatiei etc... Cineva acolo sus crede ca oamenii se inmultesc prea mult... asta e cauza. dupa gripa porcina vor mai scoate alte chestii poate mai grele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum ma protejez? E simplu... Stau departe de toti porcii.

| mhann a răspuns:

Chestia asta cu gripa porcina nu este decat o cacialma din care se castiga foarte multi bani, avand acelasi izvor precum criza economica.
De cand lumea, toamna si primavara lumea a mai racit.
Nu vedeti cum se sare de la aviara, porcina, cabalina?
Intrebare retorica:
Cat incaseaza tv-urile, radiourile, ziarele invatandu-ne sa ne stergem la nas?
Stie Dzeu... sau poate mogulii...
Nu intrati in panica!

| mhann a răspuns:

Chestia asta cu gripa porcina nu este decat o cacialma din care se castiga foarte multi bani, avand acelasi izvor precum criza economica.
De cand lumea, toamna si primavara lumea a mai racit.
Nu vedeti cum se sare de la aviara, porcina, cabalina?
Intrebare retorica:
Cat incaseaza tv-urile, radiourile, ziarele invatandu-ne sa ne stergem la nas?
Stie dzeu... sau poate mogulii...
Nu intrati in panica!

| mhann a răspuns:

Chestia asta cu gripa porcina nu este decat o cacialma din care se castiga foarte multi bani, avand acelasi izvor precum criza economica.
De cand lumea, toamna si primavara lumea a mai racit.
Nu vedeti cum se sare de la aviara, porcina, cabalina?
Intrebare retorica:
Cat incaseaza tv-urile, radiourile, ziarele invatandu-ne sa ne stergem la nas?
Stie dzeu, sau poate mogulii...
Nu intrati in panica!

| mhann a răspuns:

Chestia asta cu gripa porcina nu este decat o cacialma din care se castiga foarte multi bani, avand acelasi izvor precum criza economica.
De cand lumea, toamna si primavara lumea a mai racit.
Nu vedeti cum se sare de la aviara, porcina, cabalina?
Intrebare retorica:
Cat incaseaza tv-urile, radiourile, ziarele invatandu-ne sa ne stergem la nas? Dar industria farmaceutica?
Stie dzeu, sau poate mogulii...
Nu intrati in panica!

| bubu_2633 a răspuns:

Nu sunt foarte speriata, dar cu toate acestea ma spal regulat pe maine si altele. In schimb, de extinderea ei pe glob sunt destul de ingrijorata...Multi oameni se pot infecta! M-am saturat de gripa asta.