| adinescu a întrebat:

Cunoasteti persoane care sufera de ataraxie c parere aveti despre ei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Ataraxie nu este o boala. Vrei sa ne verifici vocabularul sau sa te dai mare, ca ce erudit/-a esti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ATARÁXIE f. 1) Stare de liniște sufletească absolută. 2) Boală care se manifestă prin pasivitatea unui organ sau a unei funcții.
Te referi la nesimtiti, la apatici sau la cei care sunt ataraxici?
Starea de ataraxie apare dupa administrare de tranchilizante sau in bolile psihice, este o stare nu o boala, de fapt la limita.