supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Dacă a reușit cineva să renunțe la cafea, sunt curioasă dacă ați fost în sevraj și cât v-a ținut perioada asta și dacă acum vă simțiți bine și aveți energie acum fără cafea?

Ați înlocuit-o cu ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Justme79 a răspuns:

Buna sunt persoane care daca nu beau cafea se simt rău, gen le dor capul sunt indispuse toată ziua șamd ...Cred că totul ține de voință fiecăruia dintre noii daca ști că îți face rău mai bine renunți...îmi pare rau nu știu ce să îți spun că nu beau tocmai din motive medicale că îmi face rău poate posibil sa înlocuiești cu ceai happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, am perioada cand renunt la cafea cate 2-3 luni si ma reapuc.

3 zile ma doare capul si nu am deloc chef de munca
de obicei le inlocuiesc cu ceai, mai mult asa ca sa imi pacalesc creierul ca beau ceva cald.

cam dupa 1 saptamana nu vad nicio diferenta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am înlocuit cafeaua cu ceai verde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa o inlocuiesti cu apa! Eu eram foarte dependent de cola. Goleam o sticla de 2.5 pe zi. Cofeina iti face rau. Cafea nu am baut niciodata. Nu o suport inca de cand eram mic si varsam ibricul cu cafea de pe foc. Dar cola m-a prins si foarte greu am renuntat. Te doare capul cand nu consumi, ai nevoie de porcaria aia de zahar si cofeina din bautura. La un EKG mi-a iesit tensiunea mare si medicul cardiolog mi-a spus sa renunt la prostii daca nu vreau sa am probleme cu tensiunea. Pana nu te sperie un medic de multe ori nu te lasi de ce iti face rau. Si cafeaua iti face rau.
Parintii mei consuma pe zi 3 cafele fiecare. Au probleme cu tensiunea. Unde crezi ca se ajunge cu atata coefina? Inima iti da semne pana la urma ca ti-o faci cu mana ta.
Faci tensiune si pietre la fiere/rinichi. Eu am facut piatra de 4 cm la fiere. Am scos fierea dar de atunci nu mai pun gura pe cola, din 2017 nu stiu daca am mai baut doua pahare cand am mers la cineva si nu avea altceva de servit. Dar imediat dupa ce beau vad ca ma rosesc.
Cafeaua si cola/pepsi se inlocuiesc cu apa. Apa nu iti face rau. Daca chiar vrei un suc ia fanta de portocale sau sprite. Sau un suc natural dar nu bauturi cu cofeina. Bauturile energizante sunt si ele o porcarie ordinara. Stiu fosti colegi de liceu care inca din liceu consumau multe energizante. Acum au probleme cu tensiunea.
Te simti foarte bine cand te lasi de bauturile ce iti fac rau. Si un fost coleg de servici zicea ca consuma foarte multa cafea, cu sticla de 0.5 l. Realiza ca nu ii face bine, era tot agitat.
Fiecare face ce vrea cu viata lui dar sanatatea e mare pacat sa ti-o faci praf cu mana ta.

| Nemessys a răspuns:

Da. Nu m-am apucat niciodata de baut cafea.

| Apokales a răspuns:

Am incercat, am lasat-o timp de o saptamana. Am avut dureri de cap 3 zile dupa care ma simteam oribil ca si inainte sa fi consumat cafea. Asta a fost a doua tentativa, in prima mea tentativa am redus treptat cantitatea de cafea din espressor si nu am avut problema durerii de cap, dar a durat mai mult pana m-am lasat de ea.
Ma mai las de cafea pentru perioade scurte de 3-4 zile doar pentru a dormi mai mult, dorm mult in zilele cand nu beau cafea, undeva la peste 10 ore.
Cand ma reapuc de baut cafea ma simt ca si cum beau pentru prima data, revine adrenalina de parca as fi urmarit de un urs prin padure si asta in timp ce stau pe scaun.
Cafeaua este un psihoactiv, este bine de retinut asta, te ajuta la concentrare, iar o concetrare sporita te ajuta la activitatile intelectuale. De asemenea cafeaua este un drog, daca s-ar descoperii astazi cafeaua ea ar fi interzis, dar de ce sa faci asta cand oamenii sunt mai productivi la locul de munca? In marile corporatii, marile firme angajatilor le este data cafea gratis pentru a fi mai productivi, bineinteles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am renuntat anul trecut pentru vreo 3 luni bune. Nu am simtit niciun sevraj., energie aveam aproape la fel., exceptie cand ma trezeam dimineata pentru cateva ore atunci simteam lipsa cafelei, dupa care totul era Ok.
M-am lasat de cafea dupa ce am crezut eronat ca cofeina mi-ar fi provocat ceva rau., Dupa ce am aflat ca afectiunea nu avea legatura cu cofeina M-am reapucat Normal la 3 cafele/zi. Din alea 3in1. Classic sau cu lapte in functie de nevoi. Tot ce pot spune dupa acea lunga pauza cand am dat pe cafele am simtit mai tare efectul lor o perioada scurta.

| Osneros a răspuns:

Am perioade cand beau cafea zilnic, chiar si de mai multe ori pe zi. Alte perioade beau ceai in loc de cafea. Recent n-am mai baut nici ceai, nici cafea de cateva luni.

| oz_1736 a răspuns:

Am auzit o chestie placebo care e posibil sa functioneze.
Apa fierbinte, la temperatura cafelei, intr-un pahar de cafea cu capac si bei prin capac. Adopti comportamentul normal cum ai bea cafea. Fumezi sau ce faceai in mod normal si bei apa cate o gura ca pe cafea