| anonim_4396 a întrebat:

Daca ai cancer testicular trebuie sa iti taie testicolul afectat pentru totdeauna? Funda si vot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Depinde de multi factori, dar in general da.
Cancerul testicular are o rata a mortalitatii destul de mica daca nu se raspandeste in afara testiculului, sau doar se raspandeste in nodulii limfatici apropriati. Cam 99 %, 96 % rata a supravietuirii.
Daca totusi reuseste sa se raspandeasca atunci rata mortalitatii creste pe undeva la 30 %.

Avand in vedere ca teierea unui testicul nu provoaca neaparat infertilitate, e o procedura care este luata in considerare.
Exista multi factori desigur, dar daca exista riscul ca acest cancer sa se raspandeasca atunci taierea acestuia este o posibilitate majora.

Btw: vad ca are legatura cu o alta intrebare ce ai pus-o.
Nu faci cancer dintr-o lovitura. Ok? Calm down.
In cel mai rau caz ai o ruptura testiculara, sau o torisiune testiculara.
Si daca ar fi cazul...ti-ai da seama.
Relaxeaza-te.

| AutumnDay a răspuns:

Vad ca te streseaza intrebarea cu cancerul testicular. Sa fie clar. Nu faci cancer din cauza unei lovituri. Si da, testiculele urca si coboara in functie de miscarile corpului. Daca iti tragi burta, e ok sa urce unul din ele sau ambele.
Nu te mai ingrijora inutil. "_

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

E mult mai complicat, in functie de varianta pe care o alegi.

Daca o iei dupa medicina alopata va trebui sa faci poate o operatie apoi chemoterapie (radiatii poate), si daca nu mori in 5 ani, atunci esti considerat un succes, chiar daca tu mori dupa 5 ani si o zi.

Exista insa si abordari alternative, iar in general schimbarea dietei in rau vegan, alte diverse mici operatiuni homeopate, post de saptamani, etc... ar putea fi considerate de succes.

Mai exista si o abordare psihologica (adica moralul e neaparat necesar sa fie ridicat) si de asemenea mai exista o interpretare care ar spune ca acest tip de cancer apare la despartire neasteptata (gen moartea copilului pentru parinte), etc.

Dar revenind la ideea de operatie, anumite cancere se opereaza, altele nu prea datorita imposibikitatii de a ajunge la el sau riscului ridicat de raspandire. Faptul ca celulele canceroase prefera un anumit loc din corp, nu inseamna ca ele nu se pot muta.

Discutia este foarte lunga...

| CuriousStuff a răspuns:

Depinde... Depinde de extrem de multe detalii. Depinde de stadiul cancerului, de tipul lui. Unele cancere se trateaza si raspund extrem de bine la tratament cu radiatii, si nu mai trebuie nimic altceva, altele trebuie excizate, scos organul afectat...

| August99 a răspuns:

Cancerul nu se poate trata, doar remedia.
In schimb tumoarea o poate elimina.

| Iugas a răspuns:

Daca e cazul te descurci bine si cu unul, copii poti face.
Consulta si un alt medic. Poate e doar un varicocel.