| GumitzaDePepene a întrebat:

Daca iei mai multe pastile deodata, dar pe prospect este specificat ca ai voie sa iei una la interval de 8 ore, ce se intampla?
Lenini, poti muri sau ce?

7 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Dacă iei în cantitate mare şi nu ajungi în timp util la spital, mai mult ca sigur când va ajunge salvarea va constata decesul.
Dar să lăsăm discuţiile de genul acesta în zi sfântă. Crăciun Fericit şi dacă întrebarea a fost pusă să te documentezi, să-ţi iese din cap asemene gânduri.La mulţi ani!

| MenInShadow a răspuns:

Esti idiot?
Tii la viata ta sau ce?
Imi poti da report ca te-am facut idiot, dar chiar esti.
Un sfat mic, simplu si care sa-ti salveze viata.
Daca ai de gand sa faci ce crezi tu ca e bine, si sa nu lasi un specialist sa te ajute, suna la un serviciu funeral sa-ti pregateasca un cosciug.
In mod normal as zice invers, sa faci ce crezi tu ca e bine pentru tine, dar nu cand e vorba de medicamente, dar lucruri pe care le bagi in corp si care te pot omora.
Imagineaza-ti ca ai o boala care-ti blocheaza caile respiratorii, si in acelasi timp ai o boala cu inima.
Ai o singura pastila, si trebuie sa iei una la 8 ore ca sa te mentii bine.
Ce-i drept, daca iei doua la 8 ore, o boala se vindeca, dar cealalta merge repede inainte, mai repede de cat de obicei.
Ce alegi?
Sa iei una la 8 ore si sa traiesti sau sa iei doua la 8 ore, ca sa scapi de una si sa mizezi?
Ori iti plesneste inima dar scapi de problemele de respiratie, ori scapi de problemele cu inima dar nu mai respiri.
Ai grija ce alegi, nu-ti subaprecia viata, nu te sinucide pur si simplu.
Cand e vorba de altceva, te sustin sa faci cum crezi tu ca e bine(Invatamant, viata, iubire, carte, cariera etc), dar cand e vorba da sanatatea ta, deja nu mai poti face nimic daca nu stii ce anume si cum anume trebuie sa faci.
Ai grija de viata ta.

| mona a răspuns:

Respecta instructiunile de pe prospect si nu lua de capul tau, daca sunt medicamente tari poti intra in coma

| Chαяtreux a răspuns:

Depinde ce fel de pastile sunt. nu te juca. De ex. daca pastilele sunt doar niste suplimente nutritive sau vitamine, nu este chiar atat degrav. Dar daca pastilele sunt de inima sa spunem, atunci poti muri.

| JohnnyWylde a răspuns:

Daca pe prospect scrie asta inseamna ca e o pastila tare si ar trebui sa respecti ce scrie acolo ca doar nu degeaba au scris. Desigur nu vei muri din 2 - 3 pastile, dar daca faci abuz este foarte posibil sa lesini sau de ce nu chiar sa mori. Depinde ce pastile ai luat.

| Nick95 a răspuns:

Daca ai luat doar 2-3 nu patesti nimic... mi s-a intamplat si mie de multe ori sa uit ca am luat si sa mai iau inca odata.Ce sa si faci?

| luciansorin a răspuns:

Daca e antibiotic ai voie pana la 2 grame odata doza max daca iei antiinflamatoare irita mucoasa stomacului poti face hemoragie digestiva. oricum daca te simti rau chemi salvarea iti face repede spalatura si se rezolva...
Nu e indicat sa depasesti pentru ca nu va fi un efect mai bun mai bine nu iei deloc...