| MrsVamp a întrebat:

Daca ai o gingie mancata de carie, care e inflamata (carnea) si ma doare...o sa trebuie sa o scot? Sau se poate plomba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU poţi avea o "gingie mancata de carie" rolling on the floor
Măseaua ( sau dintele respectiv ) este cariat, NU gingia!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la o masea/dinte ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul ( dacă este cazul ).

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

De asemenea, stomatologul va aprecia dacă măseaua/dintele se mai poate plomba sau dacă trebuie extras/ă...

Toate cele bune.

1 răspuns:
| SkyPilot a răspuns:

Numai dentistul poate stabili daca dintele se poate salva sau nu. Mergi pe idea de a-ti salva dintele daca e posibil, pentru ca un dinte lipsa duce la degradarea mai rapida a celor din jur.