| Rj a întrebat:

Mama mea a mers la dentist alalataieri pentru o carie si i s-a facut plomba, dar acum o doare ingrozitor si nu trece nici cu calmant. I s-a spus ca, caria a fost undeva langa gingie. Oare de ce o doare asa de tare?

Si inca ceva, eu am o plomba facuta de cateva luni pe care a aparut o crapatura mica, o fisura, e o dunga mica, dar trebuie sa te uiti atent la ea ca s-o vezi si ma doare la rece si cand ating si ma gandesc ca acesta ar fi singurul motiv. Sau se poate sa fie altul? Ca nu am carii la maselele de langa. Daca e acesta ce trebuie sa-mi faca? Sa-mi dea toata plomba jos?

Va rog, daca stiti sa-mi raspundeti macar la o intrebare. Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La mama ta poate fi vorba de o carie de colet și apare durerea vrei, nu vrei. Trebuie să o vadă medicul pentru un tratament suplimentar.
În cazul tău, da, plomba va fi schimbată și o radiografie a măselei bolnave.
Sănătate.
Pa, pa.

| BruneTTe a răspuns:

Pai probabil, in cazul mamei tale, pentru a curata caria dentistul a trebuit sa taie putin sub gingie... asa am avut si eu se cariase un dinte pana sub gingie si a taiat fff putin ca sa poata curata bine. dar nu inteleg de ce zici ca o doare atat de tare, nu e normal :-s
si in cazul tau. trebuie sa mergi la dentist si va inlocui cel mai probabil plomba tongue

| •.•°..::paffy::..•.•° a răspuns:

Ti-a scos nervul?

| Rj explică:

Nu mi-a scos nervul.

| Uw33Ty a răspuns:

Pai du-te la doctorul acela si spune-i si cu mama ta nu stiu cred ca doctorul acela nu i-a facut ceva bine
Ducetiva acolo unde visa pus plomba si poate va poate ajuta cu ceva

| Annelieseee a răspuns:

Trebuie sa vorbeasca cu un specialist sau cu un doctor