| Radandam a întrebat:

Dacă ai simptome covid, cum ar fi dureri musculare sau de articulații, se rezuma doar la un brat? Ma deranjează puțin bratul stâng, o durere ușoară sau mai bine zis presiune, asa m-am trezit de fapt. Trebuie sa am dureri puternice la toți mușchii pentru a avea covid19?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
28 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am simțit ca o febră musculară în tot corpul. Până și ochii dacă îi mișcam stânga dreapta îi simțeam foarte rigizi. Dar nu spun că asta-i o regulă, fiecare îi diferit. Tu oricum îți provici mental stări de rău de la niște lucruri banale. Alte simptome ai? Ești amețit? Moleșit? Te zgârie în gât?

| Radandam explică (pentru anonim_4396):

Da, în gat m-a durut, sunt jenat puțin. Duminica seara am făcut test rapid anticovid la spital și a ieșit negativ, iar de marți seara asa a început sa ma jeneze gatul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radandam):

Tușești?

| Radandam explică (pentru anonim_4396):

Dacă te duci pe picioarele tale la urgente la spital sa soliciți un test anticovid 19 îl plătești?

| Radandam explică (pentru anonim_4396):

Nu tușesc, poate frisoane am avut, dar nu am temperatura, sau cel puțin asa a arătat termometrul 36, 6

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radandam):

Simptomaticii nu plătesc testul, dar dacă te duci tu acolo nu știu dacă ți-l fac gratis. Eu îți recomand să vorbești cu medicul tău de familie și el o să te îndrume exact cum trebuie. Mie după ce mi-am pierdut mirosul mi-a trimis ambulanță acasă să-mi facă testul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radandam):

Atunci mergi la medicul de familie. Nu ezita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radandam):

și vezi că se numește test covid, nu anticovid că nu elimină virusul

| Radandam explică (pentru anonim_4396):

Am inteles. Maine dimineață o sa iau legătura cu medicul de familie. Pana atunci vad ce simptome voi avea...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radandam):

Așa să faci

| Radandam explică (pentru anonim_4396):

Câți ani ai? Cate zile ai luat tratament?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radandam):

19 ani am. De tratament nu-ți spun nimic că mi-i să nu te apuci să iei singur fără să mergi la doctoru' de familie. Te cred în stare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai sunat? Ai vorbit?

| Radandam explică (pentru anonim_4396):

Salut! Am fost azi dimineață la medicul de familia și i-am povestit. Mi-a zis sa iau Vitamina C 1000 mg+Vitamina D+Zinc, SUN-D3, Strepsils, și Parasinus dacă am dureri de cap sau oase. Mi-a spus ca tinerii nu fac forma grava, și ar trebui sa ma linistesc. Faza este ca ma tine în piept, sau mai bine zis ma arde puțin, dar am zis sa nu chem salvarea la mine, am zis mâine dimineață să mă duc la urgente și sa povestesc și îmi va face testul acela. Acum, tu din ce știi, câți tineri sub 20 de ani au murit de Covid19 din România? și apropo, eu acum 5 zile mi-am făcut testul covid 19 și a ieșit negativ ala rapid la spital, mi-au făcut și raze și au ieșit bine. Crezi ca în 5 zile decât au ieșit bine razele la plămâni pot fi făcuti atât de repede plămânii praf? Și vreau te rog sa îmi spui ce ți-a dat medicul, promit ca nu ma duc sa iau, dar sunt curios ce medicamente ai luat. Aștept sa răspunzi la ce am scris.Mersi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radandam):

Nu știu câți tineri au murit. Dar în mare au forme ușoare, eu cel puțin am trecut cu bine. Mirosul de abia acum începe să-mi revină încet încet, în rest n-am nimic.

Test rapid am făcut și eu prima dată, chiar când mi-a făcut și testul pcr, pentru că așa se face când vine să te testeze acasă cu ambulanța. La testul rapid am ieșit negativ. A doua zi am primit rezultatul la testul pcr, pozitiv. Deci testele rapide nu sunt precise.

Pune binele înainte. Trebuie să înveți că noi oamenii avem capacitatea de a ne induce lucruri prin gândurile și stările noastre. Dacă razele ți-au ieșit bine de ce te-ai gândi că ți-s plămânii praf. Stai liniștit, ești tânăr, cele mai mari șanse sunt să treci cu bine și fără probleme. Nici nu știu câte șanse ar fi să faci complicații ca tânăr de 20 de ani.

Tratament cam ce ți-a dat și ție: suplimente de vitamina C, D3, zinc, paracetamol, ACC pentru tuse că aveam tuse și pe lângă asta mi-a dat și antibiotic pe 6 zile, preventiv.

| Radandam explică (pentru anonim_4396):

Și mie mi-a dat antibiotic. A zis sa îl am acolo. Ai luat antibioticul? Cate zile?

| Radandam explică (pentru anonim_4396):

Ce antibiotic ți-a dat? As suna mâine sa vina salvarea sa îmi fac testul dar îmi e asa ca vad vecinii salvarea la minelaughing îți face in salvare sau in casa testul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radandam):

6 zile

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radandam):

Nu tu suni. Doctorița sună și îți vine ambulanța acasă. Pentru mine o sunat după ce mi-am pierdut mirosul.

Unora cică le face în salvare. Eu am pus un scaun în curte și acolo mi-a făcut. Era frumos afară, soare, cald laughing

| Radandam explică (pentru anonim_4396):

Adică doctorul de familie trebuie sa sune, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radandam):

Tu vorbești cu medicul de familie și el/ea sună. El/ea decide dacă trebuie sunat sau nu și tot el/ea sună, nu tu. Cel puțin la mine așa o fost, eu cu doctorița de familie am luat legătura de la bun început.

| Radandam explică (pentru anonim_4396):

Am înțeles... hmm, nu știu ce sa zic, as lua astea de la medicul de familia deocamdată, dar as și suna, m-aș duce eu la spital sa nu afle nimeni, nu vreau sa îngrijorez nimic familia...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radandam):

Păi ce ai primit de la doctoriță trebuie să iei oricum, bineînțeles. În rest, treaba ta, nu știu. Eu m-am izolat încă de când nu știam că-i covid.

| Radandam explică (pentru anonim_4396):

Eh...orice dar sa nu morlaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radandam):

Stai liniștit

| Radandam explică (pentru anonim_4396):

Deci crezi ca nu o sa mor?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radandam):

Stai calm. Nu știu exact prin ce ai trecut tu sau ce stil de viață și ce influențe ai avut, dar la vârsta de 20 de ani cât ziceai în altă întrebare că ai nu-i bine deloc să fi așa. Nu o spun în nume de rău, vreau să te ajut să înțelegi. Eu ți-aș recomanda ca după ce totul o să fie bine cu răceala sau covidul, să mergi să discuți cu un psiholog. Să mergi cu încredere, la psihilog merg o grămadă de oameni. Nu o mai lungesc, sănătate.

| Radandam explică (pentru anonim_4396):

Asa o sa fac, vreau doar sa trec peste aceasta situație