| Radandam a întrebat:

Hei! am fost săptămână trecuta joi și duminica la spital, fără sa fiu internat. Duminica seara mi-a făcut și un test covid19 rapid și am ieșit negativ. De marți, adică la vreo 2 zile după ce am venit de la spital, cred ca am covid 19 pentru ca am o senzație de frig uneori, și ma durea in gat. Azi dimineață m-am trezit și cu o durere ușoară la mana stanga... E posibil sa fi contactat virusul din spital? Și dacă da, nu as vrea sa chem ambulanță la mine la poarta sa îmi facă un test covid19, mai degrabă m-aș duce eu acolo.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai racit ca e frig afara s-a intors iarna, a ti innebunt cu covidu ăsta.

| Freya1 a răspuns:

Si daca ai covid trebuie sa stai acasa 2 săptămâni sa vezi cum se manifesta.
Crede-mă, nu vrei sa mergi la spital.Cred ca decat sa mori chinuit legat de un pat printre străini mai bine mori in patul tau acasa daca e sa fie.

| Radandam explică (pentru Freya1):

La 20 de ani să mor...

| Freya1 a răspuns (pentru Radandam):

Poti sa mori si la 5 nu are ce sa te mire.
În primul rând trebuie sa te calmezi, e posibil sa fie doar o răceală sau o stare indusă de frica ta de covid.In al doi-le rand si daca ai avea covid nu e obligatoriu sa ai o formă atat de urâtă incat sa zaci.Iar in al trei-lea rand, daca ajungi atat de grav clar ajungi la spital de unde din cate se pare nu multi mai ies vi indiferent de varsta.

| Radandam explică (pentru Freya1):

Eu nu cred ca este chiar asa... de ce în spitale ar vrea sa omoare oameni? Unde-i logica?

| Freya1 a răspuns (pentru Radandam):

As vrea sa am si eu explicații la atâtea plângeri ale oamenilor si la atâtea imagini (o sa iti las imediat într-un din despre ce vorbesc).
Păi spre exemplu la un vecin de al meu i-a murit mama. Avea diabet si treptat a facut cancer la sân, la tăiat și după a facut la plămâni.Din problemele alea de sanatate a ajuns sa ii amputeze picioarele si intr-un final inevitabil sa moara.Cu două teste de covid negative facute înainte să moară medici au incadrat-o la covid.Copilul ei sa zbătut sa demonstreze ca nu a avut asa ceva si s-au propus bani.Omul nu era politician sau mare goanga pe undeva sa poti spune ca a fost pus sa mintă, e un om simplu ce a venit la noi vecini de mai trecem pe la mama lui sa ne spuna ce pateste pentru ca se făcea o nedreptate si risca sa bage un bloc întreg in carantină.
Altuia, i-a murit femeia de cancer.Ea fiind in stadiu terminal nu avea cum sa meargă sa ia covid.Barbatul ei a fost testat si nu avea dar ei au trecut-o la covid.
Altul bătrân si bolnav de diabet si alte boli ale bătrîneții tot asa i s-a facut rau (probabil un infarct) si a fost dus de urgență la spital.In ziua aceia femeia lui a căzut si si-a rupt piciorul si a dus-o la spital în altă parte.El a murit si la trecut la covid, ea a fost testată si nu avea nimic. Oameni bătrâni ne iesiti din casa cred ca din vara trecută.Cum?
Nu zic ca nu exista vreun virus, dar exista posibilitatea sa nu fie atat de mortal sau cel putin sa se poata trata dar nu se vrea.De ce? Ori las un com aici imediat ca sa imi explici si mie ce se intampla in ce vezi si de ce.

| Radandam explică (pentru Freya1):

M-aș fi bucurat sa nu existe acest virus, atunci cu siguranță nu mi as fi făcut griji ca as putea muri de Covid19... deși, eu am 20 de ani și nu fumez, beau, știu ca sunt ok la analize, ar trebui sa dobor un virus cred eu. Oricum am văzut ca sunt putini care au murit pana în vârstă de 20 de ani.

| Freya1 a răspuns (pentru Radandam):

Https://www.g4media.ro/......i-asi.html

https://www.facebook.com/ObservatorAntena1/videos/400543601013694/

Într-adevăr,se prea poate si nu zic ca mori sigur de la covid sau la 20 de ani.Dar nici in spital nu prea cred ca vrei sa ajungi.Au fost oameni cărora nu li s-a dat nici o pastilă, cică ii lasa sa lupte organismul lor cu boala in loc sa le dea un paracetamol macar sa le scadă febra.Nu ii lasa cu telefon, nu le da apa etc.
Nu zic ca peste tot, dar sunt destule spitale si destui medici ce fac asta.