| raluka35 a întrebat:

Daca alerg o saptamana in fiecare zi 20 de min. cat slabesc si cu dieta. Pe langa slabit ce beneficii mai are alergatul? Face corpul mai frumos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Mersul pe jos face piciorul frumos. Fa inot, alergari, atletism, ajuta la formarea armonioasa a corpului. Dieta indreptata spre produse naturale, inlocuieste painea alba cu paine graham, taie bine din produsele zaharoase - inclusiv sucurile - din grasimi si produse gen fast food, dieta ta sa contina cel putin 40% fructe si legume, preferabil crude. Semintele si nucile (crude) sunt o bogata sursa de minerale si vitamine. Cand ai nevoie de ceva dulce manca fructe uscate sau miere in loc de altceva.

| gabrielgypps a răspuns:

Daca alergi o saptamana, o sa faci febra musculara la picoare, la fesieri, si poate la abdominali.cand spre sfarsitul saptamanii, incepi sa-ti intrii in ritm si corpul tau incepe sa functioneze mai bine, prin acelerarea pulsului, prin consumul de grasimi din corp, muschii incep sa se refaca si sa se intareasca, marindu-ti tonusul tu te lasi de alergat. mai bine nu mai incepe, ca dupa ce o saptamana te infometezi si faci efort, o sa golesti frigiderul si o pui pe tine dublul la oricat ai slabit.
daca alergi de 3-4 ori pe saptamana, dupa un timp o sa vezi ca ai picioare, mai ferme, mai bine pronuntate si mai frumoase, abdomenul mai plat, mai putina grasime pe corp si un aspect fizic general mai bun. daca pe langa asta te abtii de niste dulciuri, fastfood-uri, si mananci fructe in schimb chiar te vei simtii mai sanatoasa, findca se imbunatateste sistemul imunitar, deci te vei racii mai rar.

| Buggy a răspuns:

Da il face mai frumos si mai sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legat de slabit - depinde si de metabolism, si de corpul tau, si de cat de repede alergi etc.(cel mai bine e sa te cantaresti zilnic)
si da, pe langa ca vei avea un corp frumos demn de invidiat, si ca vei putea alerga dupa autobuz fara probleme, vei fii si mai sanatoasa (corpul tau va elimina toxinele)