| PuFiLiCi98 a întrebat:

Daca am acnee, tenul gras si ma dau cu fond de ten are ceva? (nu se vede, sunt baiat) Ma refer daca agreava situatie sau daca poate interveni orice alta problema. FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

Si eu am avut acnee asa ca iti zic din proprie experienta.
In primul rand du-te la un dermatolog. Oriunde vrei tu. Ai medic de familie? Tot acolo dai si de medic dermatolog.
De ce e bine sa te duci acum?
Pentru ca in timp acneea netratata calumea se agraveaza si poate lasa urme. Ti-ar placea sa ramai cu gaurele sau cicatrici rosii/maro? Plus ca fara tratament corespunzator o sa-ti treaca cel mult o luna si apoi o sa-ti reapara. Acneea este o bacterie de facp. Odata instalata trebuie efectiv omorata din "radacina". De asta dermatologii au ei cremele lor care sunt MULT mai bune ca porcariile gen Zynerit si Skinoren. Astea sunt apa chioara.
In al doilea rand mai bine te duci acum si te tratezi decat sa dai o groaza de bani mai incolo..ma refer si la estetician. Plus ca incercand tot felul de creme si solutii care nu te ajuta, nu faci altceva decat sa arunci banii pe fereastra.
Si banuiesc ca vrei si tu sa scapi nu?
Cu un tratament corect poti scapa definitiv. Eu am avut acnee foarte urata, la fel si prietena mea, iar acum nu mai avem deloc. Eu chiar nu mai am nicio buba.
Iar legat de fondul de ten in general cam toate agraveaza. Cu o exceptie. Una pe care si dermatologii o recomanda. Vichy Normaderm. Este creat pentru asa ceva. Nu agraveaza si nu incarca tenul. In plus acopera destul de bine. Mie imi era ok cu el. Daca ar acoperi foarte bine atunci ai sti ca agraveaza. Cu cat acopera mai bine cu atat are mai multe chimicale. Plus ca pentru tenul gras nu merge din start ceva cu acoperire mare. In doua ore ti se topeste efectiv! Poate ai mai vazut fete care au fata lucioasa..se vede aiurea si se simte nasol.
Dar Vichy are ceva putere de acoperire. Nu te gandi ca e invizibil happy
Si nu iti face rau pentru ca si eu l-am folosit. Chiar dermatoloaga mi-a zis de el.

7 răspunsuri:
| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

Incearca sa iti iei creme prima data. Nu te da cu tampenii din astea ca se inrautateste situatia. Ia-ti skinoren.

| PuFiLiCi98 explică (pentru CatalinLaurentiu02):

Am luat si nu prea are efecte. Pe langa asta am mancarime insuportabila cand ma dau cu el

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Mai bine sa scapi de cosuri decat sa le acoperi cu pudra sau fond de ten.
Eu am reusit sa scap de cosuri si puncte negre cu ajutorul unui doctor dermatolog si un tratament anti-acnee e pe baza de creme cu 100% ulei pur de arbore de ceai(Tea Tree) de la Thursday Plantation.
Iti recomand sa scapi de cosuri nu sa le ascunzi
Din ce mi-a zis doctorul, Uleiul de arbore de ceai(tea tree) este foarte puternic in lupta cu acneea……. Si este dovedit si testat ca 5% ulei pur de arbore de ceai (tea tree) este echivalent cu 5% benzoyl peroxid.
Diferența mare este ca uleiul de arbore de ceai nu are efecte adverse in comparatie cu benzoyl peroxid care provoaca foarte multe efecte adverse.

| Sirena_Mica_1976 a răspuns:

Decat sa iti dai cu fond de ten si sa iti faci mai mult rau si stim ca de fapt tot se vad cosurile, mai bine rezolvam problema cu skinoren si zinerit. Daca le iei de la medic ai compensate daca le iei de la farmacie costa 30 lei fiecare.BAFTA

| biliana a răspuns:

Fondul de ten nu face decat sa mascheze acneea si in unele cazuri sa ti-o extinda pe fata ceea ce ma gandesc ca nu-ti doaresti, incearca un tratament bun sau du-te la un dermatolog si pana atunci poti folosi batoane corectoare pentru fata sunt mult mai bune decat fondul de ten.

| sweetboy17 a răspuns:

Fondul de ten nu face decat sa,, tapeze'' acneea.Adica, nu mai se vede culoarea acneei dar in rest, forma ei se vede inca pe fata. poti sa te dai, dar inainte da-te cu o crema ceva.(depinde si fondul de ten)..parerea mea. baftawinking

| Marily a răspuns:

Nu agravează situatia.Iti recomand o apa termala de la Avène.