| CbCx a întrebat:

Dacă am avut reacție adversă de la zenella med ar trebui să continui să utilizez?
Adică eu am folosit o cutie, dar într-un interval mai mare de timp cum scrie si in prospect, cu pauza. Cand am rămas fără am mai cumparat o cutie. Si am introdus în mod normal seara un ovul de acela. Dimineata m-am trezit cu arsuri si mâncărimi la intrarea în vagin. Nu stiu poate ca să mi treaca, imi trece tot cu acest fel de ovul că totuși ăsta e rolul lui. Nu înțeleg de ce dupa ce an folosit deja atata timp sa am acest gen de reacție chiar acum.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, daca ai avut o reactie adversa la un medicament (alergica cum pare) nu trebuie sub nici o forma sa il administrezi in continuare, trebuie sa opresti tratamentul imediat si sa te prezinti in cel mai scurt timp la medicul care ti l-a administrat. Zenella Med da destul de frecvent reactii alergice, de aceea medicii il folosesc destul de rar, numai la anumite paciente si numai pe perioade scurte, ca adjuvant al unui alt tratament. Administrarea indelungata sau repetata a dat la multe femei reactii alergice, multi ginecologi nici macar nu il mai prescriu deloc.

| CbCx explică (pentru Brigaela):

O alergie de acest gen ar trebui sa treacă și fără un anumit tratament.

| Brigaela a răspuns (pentru CbCx):

Depinde, ar putea sa treaca spontan in 24 de ore sau in 3-4 zile, dar, data fiind zona, ar putea sa se si infecteze. Oricum ar fi trebuie sa te vada neaparat ginecologul inainte sa se vindece, altfel exista riscuri pentru tratamentele tale viitoare (practic, fara diagnostic si tratament corect, lasata sa se vindece de la sine, ar putea sa te aduca in situatia ca data viitoare cand folosesti ovule de altfel, dar care au un component comun cu cele folosite acum, sa faci o alergie cu potential mortal)

| CbCx explică (pentru Brigaela):

Asta asa este. Mulțumesc mult!

| emy a răspuns:

Buna ziua, draga! happy Parerea mea este sa mergi la medic, sa-i spui ce ai facut si ce reactie ai avut, caci poate iti recomanda altceva sau stiu eu... Cl mai bine e sa te vada medicul, pentru ca el este cel mai in masura sa-si dea cu parerea si sa-ti dea un tratament. Sper ca ti-am fost de folos! Multa sanatate iti doresc si o zi frumoasa! Te pup cu drag! kiss

| Donsavas a răspuns:

Discuți cu medicul tau. El stie daca beneficiile sunt mai importante ca riscurile, în cazul tau si cam ce ai putea face pentru a înlătura efecte nedorite. În asta constă o consultație. În discutii.