| Ioana0002 a întrebat:

Buna, a folosit cineva doxicilina pentru probleme inghinale? Prietenului meu i-a prescris medicul sa ia dar si eu sa iau timp de 10 zile, ce ziceti sa iau? E ok? Imi e putin frica la ce scrie pe prospect(respiratie grea, fata umflata, buze la fel, dureri in piept, greata, varsaturi, diaree, mancarimi la nivelul anusului, inflamatii la gura) trebuie inghitita cu totul dar eu nu pot inghiti pastile, pot doar praful sa il inghit, el n-a avut nicio reactie adversa, sa iau? Nu ziceti sa merg la medic si asa ca nu vreau

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Daca i s-a prescris acest antibiotic pentru problemele "inghinale" si ti-a fost prescris si tie, inseamna ca are o infectie genitala, chiar BTS.Intelept ar fi sa iei tratamentul, normal. Poate fi ceva minor, dar ce te faci daca e Chlamydia sau sifilis? Iar chiar daca e ceva minor si nu iei si tu tratamentul, el il va face degeaba pentru ca il vei reinfecta ulterior iar bacteriile vor agrava infectia in corpurile voastre.
Pastila se ia asa cum apare, fara sa scoti invelisul deoarece este un antibiotic si acea pelicula are rolul ei.Nu este pusa doar sa arate dragut. big grin
Sper ca stiti ca nu puteti avea contact sexual pe perioada tratamentului.

| Ioana0002 explică (pentru Floridori):

Da, el a terminat tratamentul de 6 sapt, eu inca acum vreau sa il iau dar imi e frica

| Floridori a răspuns (pentru Ioana0002):

Sper ca nu ati avut contact sexual in tot acest timp big grin
Daca da, exista sanse ca el sa trebuiasca sa il ia din nou.

| Ioana0002 explică (pentru Floridori):

Mu, nu am avut dar nu am vrut eu sa iau pastilele laughing, mersi am luat una acum sincer nu stiu daca sa o iau la 12 ore sau odata pe zi, doctorul lui i-a zis ca la 12 ore iar farmacista odata pe zi

| Floridori a răspuns (pentru Ioana0002):

Cel mai intelept, fa asa cum a recomandat medicul.El stie cel mai bine doza si modul de administrare in cazul infectiei prietenului tau in particular. Farmacista spune la modul general, dar fiecare infectie se trateaza cu o alta abordare, deci mergi pe mana mediculuiwinking
Sper ca nu le-ai scos invelisul ala "fancy" laughing

| Ioana0002 explică (pentru Floridori):

Hahahaa, nu am scos dar aproape ca s-a topit singur pana l am inghitit

| Floridori a răspuns (pentru Ioana0002):

Poate reusesti sa le iei mai repede deoarece acea pelicula are menirea de a se topi mai tarziu pentru a avea efectwinking
Multa sanatate si succes cu tratamentul!
Aaaa, apropo, acele efecte adverse apar in cazul persoanelor care au alergii la aceasta clasa de antibiotice, deci nu ai motive prea multe sa te ingrijorezi.

| Ioana0002 explică (pentru Floridori):

Multumesc foarte mult pentru ajutor, chiar nu prea voiam sa le iau, te pup

| Floridori a răspuns (pentru Ioana0002):

Nu iti face griji.Este inspre binele tau.
Cu mult drag! Numai bine!

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ai de ce sa i ti fie teama, acele reactii adverse nu le au toti.