| Maria_7906 a întrebat:

Daca am facut doua teste de sarcina si ambele au iesit negative ar mai trebui sa-mi fac griji pentru o sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde cand le-ai facut. Ele trebuie facute in zile diferite, din prima urina de dimineata si la minim 7 zile de intarziere a menstrei (adica in ziua 8 si in ziua 10, de exemplu). Chiar si asa, pana nu ajungi la un consult ginecologic nu poti fi 100% sigura ca nu esti insarcinata.

| Dummi a răspuns:

Testerele pe care le folosesti se bazeaza pe detectarea concentratiei de hormon beta-HCG (beta-Human Chorionic Gonadotropin) - beta-hormonul corionic gonadotrop uman. Acesta este secretat de celulele sincitiotrofoblastului, care este o parte a placentei.
Dupa ejaculare, spermatozoizii ajung la capatul ovarian al trompelor uterine in 5-10 minute unde daca vor gasi un ovul il vor fecunda. Daca nu, ei mai traiesc pana la 5 zile asteptand ovulatia. Ovulul fecundat (zigotul) se va deplasa prin trompele uterine spre uter.
Ajunge in uter in ziua a 4-5 de la fecundare deja sub forma de blastocist. Blastocistul se implanteaza in mucoasa uterina in ziua a 5a-7a de la fecundare. Se incepe dezvoltarea sincitiotrofoblastului, o parte a viitoarei placente. Celulele sincitiotrofoblastului secreta acel hormon beta-HCG in cantitati detectabile doar in ziua a 8a - a 9a de la! implantare. Beta-HCGul secretat in sage se va elimina prin urina si poate fi detectat prin testere. Acum eu nu stiu ce fel de testere ai folosit si cat is de sensibile.
Avem: 5 zile cat pot supravietui spermatozoizii in corp daca nu gasesc un ovul pe care sa-l fecundeze + maximum de 7 zile cat poate dura pana la implantare + 9 zile cat ii ia sincitiotrofoblastului sa se dezvolte si sa secrete cantitati detectabile de beta-HCG. Total 5+7+9=21zile de la actul coital (de cand ati facut dragoste/sex). Mai pune o rezerva de 1-2 zile, nu mai mult. Daca dupa 3 saptamani si-un pic iti iese testul negativ atunci n-ai ramas insarcinata. Daca intre timp iti vine menstruatia aunci iarasi n-ai ramas insarcinata.

Bafta! happy

Prezervativele previn nu doar sarcina dar si bolile sexual transmisibile!

| shtephan a răspuns:

Pai daca dupa aceste 2 teste ai mai avut un contact sexual neprotejat, poti lua in calcul "pozitivul", daca nu, fii sigura ca nu esti insarcinata.winking Bafta.

| badgirl6869 a răspuns:

Bineinteles ca nu, doar daca ai mai avut un contact sexual dupa ce ti-ai facut testele.

| ßΘɱßΘɴίκ a răspuns:

Pai ar trebui decat daca ai semnele
[intarzierea ciclului//pofte ciudate//dureri//voma etc poti cauta pe net semnele]

cel mai bine ar fi sa mai iei un test si sa il faci dimineata la prima urinare si acela va fi raspunsul decisiv

super ca am ajutat:X

| BuBu_3625 a răspuns:

Nu frumoso nu iti fa griji, daca ai facut 2 si ambele is negative inseamna ca nu esti.:* funda?tongue