| Anonim2htqbf a întrebat:

Daca am facut teste de sarcina la 21 si 26 de zile de la contactul cu risc, rezultatul ar trebui sa.fie adevarat, nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca le-ai facut corect, adica DUPA 21 de zile si doar cu urina de dimineata...da, ar trebui sa ai raspunsul corect.

| Anonim2htqbf explică (pentru Violleta2022):

A fost facut la amieaza pe la 12, nu urinasem inainte.

| CuriousStuff a răspuns:

Depinde si de durata/lungimea ciclului tau menstrual. Ca daca ai un ciclu de 21 de zile, un test facut la 21+ ar trebui sa-ti dea rezultatul corect. Dar daca ai ciclul de 30 de zile, e posibil sa-ti dea fals negativ. Si testul se face din prima urina de dimineata, jetul mijlociu.

| Anonim2htqbf explică (pentru CuriousStuff):

Am facut 3 teste, care au iesit negative. 3 teste nu prea mint, cred. Am folosit surechek, niciodata nu m-a dezamagit!
Urinez mai mult, si ma cam ustura cateodata!

| Anonim2htqbf explică (pentru CuriousStuff):

Plus ca au trecut 26 de zile de la contactul cu risc, si ejacularea a avut loc afara. Stiu ca exista posibilitatea sarcinii datorita lichidului pre ejaculator, dar folosim metoada aceasta de 2 ani si nu s-a intamplat nimic. 2 luni nu am avut contact sexulal pentru ca logodnicul meu a fost plecat in strainatate, cand a venit acasa am avut un contact ( 27 ianuarie ), poate fi si asta o cauza a intarzierii?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Anonim2htqbf):

E posibil sa-ti intarzie din cauza emotiilor si "stress-ului" din acea perioada, insa daca nici dupa o luna intreaga nu vine iar testul iese tot negativ e cazul sa mergi la un control ginecologic sa vezi ce se intampla.

| Porcusorul a răspuns:

In principiu rezultatele cele mai elocvente se vad dupa prima saptamana de intarziere. Testele de sarcina, depinzand si de calitatea lor, detecteaza hormonul specific sarcinii, HCG, cand acesta depaseste 10-25 unitati, asta insemnand ca dupa 4-5 saptamani de sarcina toate testele de urina vor avea acuratete de aproape 100% (doar proasta utilizare poate sa mai scada din acuratete). Astfel, teoretic testul de la 26 de zile, (~4 sapt.) ar trebui sa fie destul de elocvent daca a fost facut corect. Pentru linistea voastra puteti repeta testul dupa cel putin inca o saptamana sau se poate face analiza de sange HCG care poate detecta eventuale sarcini inca din primele saptamani.