| Mmmmmm7172 a întrebat:

Daca am luat medabon (avort medicamentos) si am nevoie pentru raceala de exp alogalmin are ceva? Exista medicamente care nu pot fi luate odata cu medabon?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Cititi prospectul https://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_10424_11.12.17.pdf

sau si mai simplu cereti sfatul farmacistului, ei sunt mult mai in masura sa va recomande medicamnete pentru raceala care merg cu acest medicament pe care il luati

mai jos extras din prospectul acestui Medabon, referitor la interactiunea cu alte medicamente :

"Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi
orice alte medicamente. În special, medicamentele care conţin următoarele substanţe active pot
interfera cu acţiunea Medabon:
- corticosteroizi, cum este dexametazona (utilizaţi pentru tratamentul astmului bronşic sau a
inflamaţiei)
- ketoconazol, itraconazol (utilizaţi în tratamentul infecţiilor cu ciuperci)
- eritromicină, rifampicină (antibiotice)
- sunătoare (remediu natural utilizat pentru tratarea formelor uşoare de depresie)
- fenitoină, fenobarbital, carbamazepină (utilizate pentru tratamentul crizelor convulsive sau al
epilepsiei).

Este necesară prudență atunci când Medabon este luat cu medicamente care conțin următoarele
substanțe active:
- imunosupresoare precum ciclosporină, tacrolimus, sirolimus, everolimus (utilizate pentru a împiedica
organismul să respingă un organ transplantat)
- alfentanil, fentanil (utilizate pentru a ameliora durerea)
- ergotamina, diergotamina (utilizate pentru tratarea migrenelor)
- chinidină (utilizată pentru a ajuta la menținerea normală a bătăilor inimii)
- unele medicamente utilizate în timpul anesteziei generale.
Incidenţa diareei poate fi redusă prin evitarea antiacidelor care conţin magneziu. Dacă este necesar un
antiacid, unul care conţine aluminiu sau calciu poate fi o opţiune mai potrivită.
Întrebaţi-vă medicul ce medicamente puteţi lua pentru durere.
Discutaţi cu medicul dumneavoastră dacă este necesar să luaţi orice alte medicamente în timpul
tratamentului."

5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Eu zic ca nu are legatura, poti lua. Agocalminul posibil sa iti atenueze din durerile uterine care vin odata cu avortul

| Simpatic a răspuns:

@miruna333 si cine esti tu sa judeci parere contra sau pro a cuiva, a lui @Sophieka in cazul de fata!
repede faci raport, foarte bine, dar daca stau sa ma gandesc tu la randul tau nu ai caracter de femeie adevarata, nu ai avut si nu o sa ai vreodata!
adu-ti aminte cat de tare te-a deranjat parerea mea si a altora care spuneau ca voi cele cu niste 'acid in buze' de 200 de lei aratati toate la fel, te-a disperat tare chestia asta se pare si m-ai dat la zeci de raspunsuri ale mele calificativ eronat!

probabil ca ai aceeasi gandire ca si "tunatele" alea care merg la "salon de bronzat", si mananca impreuna cu iubitii lor salam direct de pe ziare in portbagajul deschis al masinii seria 7, audi A8 etc toate diesel- toate vechi, pe care tot ele l-au produs pentru "iubi"
pe langa faptul ca acorzi la lumea aiurea evaluari "eronat" si nefolositor" intr-un mod pur subiectiv, te blocasem ca nu incetai sa faci abuz de aceste calificative fata de mine, dupa aceea la cateva luni te-am scos de la blocati am considera tot eu ca e bine sa fiu un domn, SI TU CE AI FACUT? ai acceptat cererea mea de a te scoate de la ignore ca sa ma bagi tu la ignore in schimb, asa ceva nu am mai pomenit pe TPU in cei peste 10 ani de cand sunt inregistrat!
esti doar o alta frustrata care simti nevoia sa te afirmi! nota bene
cu stima, sa ma scuzi ca am intervenitwinking

| Sophieka a răspuns:

Daca nu te-ai mai *** a proasta si n-ai mai face lucruri de genul?

| Miruna333 a răspuns (pentru Sophieka):

Pe cine ajuti cu acest raspuns? Macar nu raspunde daca nu esti competent. Ai report de la mine.

| Miruna333 a răspuns:

Este ok, nu are nimic
Da, lista e lunga, dar daca esti sanatoasa, in general: anticoagulante, existand un risc crescut de sangerare, antiinflamatoarele nesteroidiene, cum ar fi ibuprofenul, aspirina sau diclofenacul care iar cresc riscul de sangerare sau reduc eficacitatea pastilei si antibioticele, unde pot exista interacțiuni, iar anumite antibiotice pot influența eficacitatea