| Maripapaia a întrebat:

Dacă am luat pastile AC in timpul perioadei fertile, după cât timp pot sa am contact neprotejat? Trebuie sa termin toată cutia sau cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Katoky a răspuns:

Hello!
Anticoncepționalele se iau conform instrucțiunilor din interiorul cutiei sau te consulți cu medicul ginecolog.Scrie exact modul de administrare, ele trebuie luate toată luna pentru a preveni o sarcină nedorită, la aceeași oră conform numerotării de pe blister. Pentru a fi protejată imediat trebuie să iei pastila din prima zi a ciclului menstrual! Altfel ai nevoie de altă măsură de protecție. Oricum, cel mai bine e să citești prospectul sau să te consulți cu un ginecolog!

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

La recomandarea medicului?