| anonim_4396 a întrebat:

Dacă am mâinile şi picioarele reci, e bine să iau ginko biloba? adică dă rezultate, l-a încercat cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Pune colantii pe tine si nu mai sta in frig!

| anonim_4396 explică (pentru CoquineNoire):

Ai un fetish cu colanţi? sau, vrei sa-mi vezi formele,, cum sa port asa ceva fiind baiat straight face

| OnuOnulică a răspuns:

Eu as zice da, dar nu uita nu te risca si intreba un medic.
Pana la urma e vorba de circulatia sangelui tau.

| pietrean a răspuns:

Inainte de toate,ar trebui sa mergi si la medicul de familie, pentru o examinare, analize si recomandari!
Da, GINKGO BILOBA, este bun pentru circulatie periferica deficitara.Acest medicament are concentratii diferite:40 mg, 60mg, 80 mg.Dar este bine sa fie luat medicamentul,impreuna cu BETAHISTINA LPH(sau Betaserc,si acesta contine betahistina,dar este mult mult mai scump),sunt si compensate,cu reteta de la medicul de familie.Mie asa mi s-a recomandat.
Trebuie sa te feresti de frig,sa fii bine imbracat iarna,sa eviti stresul, sa faci miscare multa, sa te alimentezi sanatos.
Din cauza circulatiei deficitare, am probleme si cu tiuitul in urechi(acufene), iar aceste doua medicamente sunt bune si pentru aceasta problema.Doar iarna si cand sunt mai stresata,am probleme cu tiuitul,asa ca eu iau medicamentele, cam din septembrie, pana prin martie.
De scapat de extremitati reci si tiuit, nu scapi, dar macar iti ameliorezi starea de sanatate, ajuta sa nu se deterioreze mai mult.

| cookie01 a răspuns:

Eu am folosit ginko, dar pentru concentrare la examene, si avea efecte (ca si memo plus). Probabil face sa circule sangele mai bine, dar cred ca la cap, ca sa poti retine mai mult, nu si la picoare sau maini.

| pietrean a răspuns (pentru cookie01):

Acest medicament, face sa circule sangele mai usor, doarece ajuta vasele de sange sa fie mai elastice.Sangele circula si spre creier si spre picioare, maini, transportand si oxigenul.

| FRE3wILL a răspuns:

Da,are efect, eu il folosesc frecvent de aia prietena ajuns sa ma alinte "caldutul meu". Eu te sfatuiesc sa iei ceai, e mai ieftin si mai de efect, si sa bei vreo 2 saptamani cel putin o cana pe zi, dar de preferat 2.

| KämŸ966 a răspuns:

Adevarat unii au mainile si picioarele rezi pentru ca asa sunt ei am o prietena are are mereu de cald de e frig afara ea are mainile sloii si a stat intr'o zi cu mainile in patura 5 min si tot reci erau.Asta inseamna ca asa esti tu.

| Tone_Andrei_1995 a răspuns:

Da bunica mea dar nu lua multe